01.06.2021 19:14

Divadlo Šumperk se chystá na jubilejní 70. sezonu

Krkonošskou pohádkou se dnes otevírá po téměř osmiměsíčním půstu Divadlo v Šumperku. Sezonu zásadně ovlivněnou koronavirovou epidemií bude divadlo dohánět až do poloviny července, poté se bude chystat na nadcházející jubilejní 70. sezonu. V plánu má od září pět premiér a pohádku, v nabité jubilejní sezoně zde budou režírovat například Mikoláš Tyc, Ondřej Sokol či Hana Marvanová, řekli dnes novinářům zástupci divadla.

„Hrát budeme skoro každý den po dobu celého června. Máme naplánováno 17 představení, většinu pro předplatitele, kterým sezonu dlužíme. Na 5. června chystáme premiéru hry Testosteron, 19. června máme druhou premiéru Okno do dvora a 3. července máme třetí premiéru Už je tady zas!," uvedl ředitel divadla Matěj Kašík. Divadlo na konci června svou sezonu nekončí, hrát bude až do 18. července. „Poté chystáme měsíční pauzu a následně budeme opět hrát a zkoušet, čeká nás generální zkouška Babičky od Boženy Němcové, jejíž premiéru chystáme na konci srpna," doplnil Kašík.

Šumperské divadlo poté čeká 70. sezona, která má podtitul Pořádný kalibr. „Rozhodli jsme se vzhledem ke kulatému výročí, že půjdeme cestou klasických titulů divadelně prověřených. Aby to bylo zajímavější, rozhodli jsme se oslovit zkušené a progresivní režiséry, kteří by měli být zárukou toho, že tituly viděné v jiném divadle udělají novátorsky, progresivně a s úctou k titulu," uvedl dramaturg divadla Michael Sodomka.

První premiérou nové sezony bude 11. září Strýček Váňa v režii Petra Štindla, následovat bude Frankenstein v režii Michala Zetela, která je v plánu 30. října. Ondřej Sokol bude režírovat komedii Bez roucha, která je naplánována na 18. prosince. V dramaturgickém plánu příští sezony je také skandinávská komedie Kdo je tady ředitel? v režii Mikoláše Tyce, uvedena by měla být 5. února. V polovině března divadlo představí hru v režii Jiřího Liška s názvem Čik: Jízda tvého života. Závěrem sezony bude pohádka Hobit v režii Hany Marvanové.

Divadlo Šumperk se podle jeho ředitele navzdory pandemické situaci a absenci kontaktu s diváky udrželo v kondici. Herci podle něj i dál pracovali a zkoušeli, každý měsíc navíc hráli představení s veškerými kulisami a v kostýmech před prázdným hledištěm. Podle Kašíka to tak umožnilo velmi hladce začít hrát před diváky.

https://www.divadlosumperk.cz/

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, hj