23.06.2021 08:09

Divadlo Tramtarie uvede premiéru inscenace Nebezpečné známosti

Olomoucké Divadlo Tramtarie uvede na svém open-air festivalu v areálu Korunní pevnůstky svou druhou premiéru, divadelní adaptaci románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti. Inscenace vznikala pod režijním vedením hostující režisérky Hany Marvanové. Nejnovější premiéra je ve znamení výrazných hereckých osobností. Ústředních rolí se zhostí Milan Cimerák z ostravské Arény, Vendula Nováková z Moravského divadla Olomouc a Barbora Šebestíková z domácí Tramtarie. Premiéra bude uvedena ve středu, řekli dnes novinářům zástupci divadla.

Diváky podle Tramtarie čeká konverzační vztahové drama zasazené do současnosti. Dějištěm inscenace tak nejsou historické francouzské dvory, ale současná firma, zaměřující se na bourání a zpracování hovězího masa.  „Román Nebezpečné známosti je zrcadlem své doby. Vypovídá o stavu francouzské společnosti tři roky před Velkou francouzskou revolucí, tedy o stavu společnosti, která se chýlí k ekonomickému bankrotu a občanské válce, společnosti, která požírá sebe sama a míří do záhuby," uvedla režisérka Hana Marvanová.

Hlavní hrdiny popsala jako mistrné manipulátory, lidi bez empatie a svědomí. „Témata, která román zpracovává, se nám v dnešních dnech jeví jako velmi aktuální. Abychom podpořili jejich vyznění, rozhodli jsme se zasadit hru do prostředí masokombinátní firmy. Toto prostředí je jakýmsi obrazem krutosti hlavních hrdinů a navíc nám poskytlo prostor pro originální humor a překvapivé pojetí mezilidských vztahů na pracovišti," doplnila režisérka, která v současné době působí jako dramaturgyně Divadla rozmanitostí v Mostě. S Tramtarií spolupracuje poprvé.

Inscenace Nebezpečné známosti je v pořadí čtvrtou premiérou Divadla Tramtarie v koronavirové sezóně 2020/2021. Po autorských komediích Hřeben Bruce Willise a Láska za koronu 2 nebo také pohádce Eminka a Emoušek se tak divadlo vrací ke své nejvýraznější dramaturgické linii, kterou je uvádění moderních adaptací klasických literárních děl. Samotná inscenace Nebezpečné známosti byla nazkoušena již na přelomu roku, z důvodu uzavření divadel ji však diváci mohou poprvé zhlédnout až nyní.

Divadlo Tramtarie

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, dr; Foto: Divadlo Tramtarie