17.12.2021 09:25

Divadlo Tramtarie uvede premiéru romantické komedie Amélie z Hejráku.

Zbrusu nová komedie volně inspirovaná slavným filmem J. P. Jeuneta je v Tramtarii v pořadí druhou premiérou aktuální sezóny. Její autor a zároveň režisér Vladislav Kracík zasadil poetický děj do kulis olomouckého sídliště na ulici Heyrovského, kde rozehrál poutavý příběh o sousedském soužití, lidské laskavosti a drobných zázracích, které mohou obrátit náš život k lepšímu. V titulní roli se představí Dominika Hrazdílková. Premiéra se uskuteční v neděli 19. prosince 2021.  

Poetika na scénu Divadla Tramtarie neodmyslitelně patří. Inscenace jako A za Tracym Tygr, Romance pro křídlovku nebo Pěna dní v minulosti tvořily tuto výraznou dramaturgickou linii divadla, která svým neotřelým pojetím nabízela divákům naprosto jedinečný zážitek. A Amélie z Hejráku nebude výjimkou. V této inscenaci pracují její autoři zejména s poetikou městskou. Díky fantaskním obrazům se tak i to nejobyčejnější místo, jako je obývák panelákového bytu, může proměnit ve scénu z akčního filmu, cirkusovou manéž nebo malířské plátno. Očima hlavní hrdinky diváci totiž neuvidí obyčejný svět na ponurém sídlišti, ale svět plný dobrodružství a barev, svět, ve kterém prší lentilky a staré dámy nosí účesy z cukrové vaty. Takové maličkosti totiž pomáhají Amélii bojovat s všedností a nudou životní reality.

Právě myšlenka, že někdy stačí pouhá maličkost, která rozhýbe náš život k velkým a podstatným změnám, je ústředním motivem nejnovější inscenace Divadla Tramtarie. Hlavní hrdinka je tak díky své schopnosti vnímat detaily ve svém okolí a zároveň nezkrotné touze pomáhat lidem kolem sebe v kulisách tohoto příběhu tím pověstným kamínkem, který strhne celou lavinu. Dalším výrazným prvkem je i motiv osamělosti a snahy se z ní vymanit a najít si své místo mezi lidmi. I zde jsou to právě jen nepatrné projevy laskavosti, které hrdiny inscenace svádí stále blíž a blíž k sobě navzájem.

Hlavní hrdinka Amélie žije na olomouckém sídlišti zvaném Hejrák. Amélie pracuje v pekárně, žije sama  a půjčuje si od tety Jiřiny na nájem. Její největší radostí je vylézt na střechu 13 patrového domu a starým vojenským dalekohledem po otci pozorovat život za okny protějšího domu. I když jeho obyvatele nikdy nepotkala, moc dobře je zná a považuje je tak trochu za své přátele. Sousedské soužití v pozorovaném domě však není zdaleka tak idylické, jak si ho Amélie díky své nezkrotné fantazii představuje. Nerudný důchodce Strmisko, svérázná matka Vanda, vystresovaná studentka Karolína, frustrovaná policistka Lucie a nesmělý Libor spolu totiž trošku bojují. Vlastně hodně. Obzvlášť od té doby, co se k rušení nočního klidu, nevyneseným odpadkům a ztraceným peněženkám přidal zhasínací fantóm, který svým pravidelným vypínáním pojistek dohání k šílenství celý dům. A tak se jednoho dne Amélie rozhodne, že změní jejich životy. Samozřejmě k lepšímu.

Pokud budeme mít v životě štěstí, i my možná potkáme takovou Amélii, která přijde a zcela nezištně udělá náš život lepším. Jen tak, pro radost. Inscenace je odrazem nejčistší víry v lidstvo, víry v to, že stačí málo, a můžeme se mít na světě o něco líp. I když by to mělo znamenat “pouze” pozdravit na chodbě souseda, podržet někomu dveře, usmát se na prodavačku nebo obejmout toho, kdo to zrovna potřebuje.“ (Tereza Matějková, dramaturgyně inscenace). 

Režisérem inscenace je Vladislav Kracík, dramaturgyní Tereza Matějková. V hlavní roli Amélie se představí Dominika Hrazdílková. V dalších rolích potom vystupují Petra Konev Čiháková, Barbora Šebestíková, Alena Makayová, Marek Zahradníček a Vít Hofmann z Divadla Šumperk. Autorem scény je Hynek Petrželka, autorkou kostýmů je Jana Drgová. Hudbu k inscenaci složil Peter Gábor ml. Autorkou choreografie je Eliška Holčapková.

www.divadlotramtarie.cz

Autor článku: Vlasta Pechová

Divadlo Tramtarie uvede premiéru romantické komedie Amélie z Hejráku.

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.