09.10.2014 12:39

Divadlo Tramtarie uvede v režii Mikoláškové horor Psycho

Olomoucké Divadlo Tramtarie uvede tento týden nejnovější inscenaci Psycho. Dílo proslavil svým legendárním filmovým zpracováním románové předlohy Alfréd Hitchcock. Režie hororové inscenace se v Olomouci ujala hostující divadelní režisérka Hana Mikolášková. Uvedení první premiéry pro dospělé diváky v letošní divadelní sezoně je naplánováno na pátek a sobotu. Novinářům to dnes řekli zástupci divadla.

"Inscenace Psycho je po pohádce Hugo z hor druhou premiérou nadcházející sezóny a tedy první novinkou určenou dospělému publiku. Divadlo ji zařazuje na repertoár v rámci své stěžejní dramaturgické linie - uvádění autorských literárních, filmových a komiksových adaptací," uvedla ředitelka divadla Petra Němečková.

Nejnovější inscenace je divadelní adaptací románu britského spisovatele Roberta Blocha, podle zástupců divadla se značnou inspirací stala také její filmová verze z roku 1960. V legendárním snímku Hitchcock obsadil do hlavní role psychicky narušeného Normana Batese mladého Anthonyho Perkinse. Na olomoucké scéně legendárního padoucha ztvární přední herec Divadla Tramtarie Jan Konopčík. Na scéně se objeví i hosté, patří mezi ně členka pražského Studia Ypsilon Paulina Labudová, Marek Příkazký z Městského divadla ve Zlíně a Vojtěch Lipina z Moravského divadla Olomouc. Režisérka Mikolášková, která nyní působí jako umělecká vedoucí Městského divadla ve Zlíně, se do olomoucké Tramtarie vrací podruhé. Loni zde režírovala zdařilou inscenaci Bohyně z města hříchu. "Pokud bychom chtěli najít nějaký společný rys obou inscenací, potom by to jistě byla orientace na specifický, pro divadlo ne zcela typický žánr. Zatímco Bohyně byly divadelním komiksem noir, Psycho je hororem, což je rovněž žánr, který nepotkáváme na divadelních prknech každý den," doplnila Němečková.

Pro letošní sezonu připravilo Divadlo Tramtarie pět premiér. Na konci listopadu repertoár divadla rozšíří autorská komedie Druhý život Veroniky, která zachycuje život a vztahy dnešních třicátníků. Velký ohlas divadlo očekává i v případě pokračování komedie Jedlíci čokolády od dramatika a režiséra Davida Drábka.

www.divadlo-tramtarie.cz

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, dr

Divadlo Tramtarie uvede v režii Mikoláškové horor Psycho