02.03.2012 11:54

Divadlo Tramtarie v Olomouci uvede adaptaci novely Tracyho tygr

Divadelní adaptaci kultovní americké novely Tracyho tygr Williama Saroyana uvede pod názvem ...a za Tracym tygr olomoucké Divadlo Tramtarie. Premiéra se uskuteční v úterý v režii Vladislava Kracíka, jde o čtvrtou premiéru stávající sezony, řekli dnes novinářům zástupci divadla.    
"Vsadili jsme na osvědčené postupy moderního divadla, jako je střihová forma, využití filmových projekcí či rychlý způsob vyprávění," uvedl Kracík, který je autorem adaptace spolu s dramaturgyní Lenkou Jorníčkovou.    

Novela Tracyho tygr je lehce surrealistickým vyprávěním o mladíkovi jménem Thomas Tracy. Od malička toužil po něčem, co by mu patřilo a zároveň bylo jeho součástí. Po dlouhém hledání "to" konečně našel - jeho společníkem se stal neviditelný tygr. Thomas si se svým tygrem povídá, hádá se s ním i radí, tygr jej dělá silnějším i odvážnějším. Společně pak odjíždějí do New Yorku, kde Tracy začíná pracovat v továrně na výrobu kávy. Tam za nějaký čas potkává Lauru, která má také svého tygra, a zamiluje se do ní. Po krátké známosti je ale Tracy sveden Lauřinou matkou. Laura jej opouští a spolu s ní odchází i Tracyho tygr. "Tygr je v novele metaforou. Saroyanův tygr je láska, ale také optimismus, životní energie, touha zažívat nové věci. Mít tygra znamená chuť žít, ať se děje cokoliv," uvedl Kracík.    

Základem olomoucké adaptace je kontrast dvou protichůdných charakterů. Tím prvním je sedmadvacetiletý Tracy, který je bez rodiny, známých a peněz, ale přesto plný života a energie. Tím druhým je šedesátiletý Rudolf Scatter, známý psychiatr se skvělou kariérou, dobrým platem i mladou ženou, jenž si ale uvědomuju prázdnotu vlastní existence. Způsob adaptace nahrává výrazným hereckým osobnostem. V roli doktora Scattera se představí Marek Zahradníček, v roli Tracyho hostující Tomáš David z brněnského divadla Husa na provázku. Další postavy ztvární Jana Posníková, Zuzana Zapletalová či Barbora Šebestíková.    
Titul je součástí hlavní dramaturgické linie divadla, jíž jsou adaptace významných literárních děl. Ačkoliv Tracyho tygr není tradičním divadelním titulem, na českých jevištích už byl uveden několikrát a vždy v originálních a úspěšných zpracováních.


Divadlo Tramtarie Olomouc: ...a za Tracym tygr

Autor článku: ČTK: srd, snm, foto: Divadlo Tramtarie

Divadlo Tramtarie v Olomouci uvede adaptaci novely Tracyho tygr