09.12.2020 15:08

Divadlo Tramtarie zahájilo zkoušení inscenace Nebezpečné známosti

Divadlo Tramtarie zahájilo zkoušení nové inscenace, první po podzimním uzavření divadel. Diváci se tak mohou těšit na světoznámý milostný duel Valmonta a markýzy de Merteuile s názvem Nebezpečné známosti. Ten se měl v Tramtarii odehrát již na jaře, tehdy ho ale zastavila první vlna koronavirové pandemie a s ní spojené restrikce. Premiéru inscenace nyní divadlo plánuje na nejbližší možný termín po znovuotevření divadel.  

Tramtarie v sezóně 2020/2021 již stihla uvést autorskou komedii Hřeben Bruce Willise a také pohádku zabývající se emocemi dětí a jejich rodičů s názvem Eminka a Emoušek. Podzimní druhá vlna uzavření divadel ovšem proběhla hned po její první repríze, takže se v lednu či únoru počítá s její obnovenou premiérou. Přípravy třetího titulu sezony jsou však i přes nucenou divadelní pauzu v plném proudu.

Režie nejnovější inscenace Nebezpečné známosti se ujala mladá talentovaná režisérka Hana Marvanová, jejíž domovskou scénou je v současnosti Divadlo rozmanitostí v Mostě.

“Na zkoušení v Tramtarii se moc těším, jako režisér zde budu působit poprvé, ale s divadlem a některými jeho členy jsem v kontaktu již pár let. Dramaturgie divadla je mému osobnímu vkusu velmi blízká. Líbí se mi, že se nebojí velkých klasických titulů, ke kterým vždy přistupují inovativně a hravě. Příkladem takové dramaturgie bude, doufám, i naše adaptace románu Nebezpečné známosti. Děj hry jsme se rozhodli zasadit do moderního, poměrně neobvyklého prostředí a věříme, že výsledný tvar bude bavit nejen nás, ale i diváky,” popsala své dojmy ze zkoušení režisérka inscenace Hana Marvanová.

Přestože je původní text Choderlose de Laclose, ze kterého adaptace v Tramtarii vychází, již přes dvě stě let starý, má i současnému publiku stále co nabídnout. O nadčasovosti látky spojené s neutuchajícím diváckým zájmem o Nebezpečné známosti jistě vypovídá značný počet úspěšných filmových i divadelních zpracování. Jedná se ale o látku velmi náročnou.

„Klíčem ke zdárnému zpracování této látky vždy bylo a bude herecké obsazení tří stěžejních rolí. I přes naši výraznou koncepční a vizuální interpretaci zůstávají těžištěm hry právě mezilidské vztahy. Jde o konverzační vztahové drama, které se neobejde bez koncentrovaných a silných hereckých výkonů,” dodala Marvanová.

V případě olomoucké inscenace se hlavní role Valmonta zhostí Milan Cimerák, jehož domovskou scénou je kritiky opěvované ostravské divadlo Komorní scéna Aréna. Do milostných her na život a na smrt se s ním pustí výrazná herecká osobnost Divadla Tramtarie Barbora Šebestíková a přední herečka souboru Moravského divadla Olomouc Vendula Nováková. V dalších rolích se představí Miroslav Černý, Dominika Hrazdílková, Václav Stojan, Jana Drgová a Vít Pištěcký.

„Inscenace Nebezpečné známosti bude připravena k premiéře v půlce ledna. Pevně věříme, že v tento čas se již začnou divadla spolu s dalšími kulturními zařízeními postupně otevírat. I když nás všechny čeká pravděpodobně těžký rok 2021, věříme, že naše inscenace diváky strhne a dodá jim sílu a nadhled do nelehkých dní, které nás čekají,” řekl o současné situaci umělecký šéf Divadla Tramtarie a zároveň dramaturg inscenace Vladislav Kracík.

www.divadlotramtarie.cz 

Autor článku: Tereza Matějková