03.03.2021 11:43

Divadlo Tramtarie zkouší inscenaci Tři sestry

Od začátku února se i přes současnou situaci v Divadle Tramtarie zkouší již čtvrtý titul sezony. Jedná se o inscenaci Tři sestry v režii zkušeného ruského režiséra Alexandera Minajeva. Adaptaci jedné z her dramatika Antona Pavloviče Čechova uvede divadlo vůbec poprvé.

Tramtarie v sezóně 2020/2021 již stihla uvést autorskou komedii Hřeben Bruce Willise a také pohádku zabývající se emocemi dětí a jejich rodičů s názvem Eminka a Emoušek. Po říjnovém znovuuzavření divadel se v Tramtarii věnovali několika online projektům, ale také zkoušení inscenace Nebezpečné známosti v režii Hany Marvanové. Ta teď čeká na svou premiéru před diváky. A ani nejnovější inscenace Tři sestry ještě nemá určeno datum své premiéry.

„Uvedení jakékoliv čechovovské hry je vždy a ve všech divadlech událostí sezóny. A nejinak je tomu i u nás v Tramtarii. Do repertoáru jsme vybrali Tři sestry, hru o komplikovaných rodinných vztazích, a také o neschopnosti lidí vykročit  ke svým vysněným cílům. Pevně věříme, že naše popasování se s ruskou dramatickou klasikou bude pro diváky i odbornou veřejnost po všech stránkách atraktivním počinem, “ řekl Vladislav Kracík, umělecký šéf Divadla Tramtarie.

Náročné čechovovské látky se v Tramtarii zhostil zkušený divadelní režisér a herec Alexander Minajev, který se ve své režijní tvorbě věnuje právě ruským autorům. V současnosti mohou diváci zhlédnout například divadelní adaptaci slavného románu Michaila Bulgakova Mistr a

Markétka, kterou Minajev režíroval v ostravském Divadle Petra Bezruče. V Tramtarii s Minajevem spolupracují úplně poprvé, a tato spolupráce má abiciózní cíl. Tím je představit divákům neotřelou, překvapující a silnou adaptaci této ruské klasiky.

Nechci úplně prozrazovat o čem inscenace bude, ale svou strukturou připomíná matrjošku. Divák postupně odkrývá vrstvy, ze kterých se naše inscenace skládá. Obrazy vyprávíme zábavným jazykem a nabízíme novátorské zpracování Tří sester, kdy divák může proniknout i do principů zkoušení samotné inscenace jako takové. A to považuji za velmi atraktivní rys naší adaptace,” řekl Alexander Minajev, režisér inscenace.

Do zkoušení inscenace se v Tramtarii pustil celý aktuální soubor. V hlavních rolích tří sester se můžete těšit na Janu Drgovou, Barboru Šebestíkovou a Dominiku Hrazdílkovou. V mužských rolích se pak představí Vít Pištěcký, Marek Zahradníček, Miroslav Černý a Václav Stojan. Role Nataši se zhostí Alena Makayová, mladá talentovaná studentka Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, kterou diváci na olomouckých prknech uvidí úplně poprvé.

“Základ spolupráce s Divadlem Tramtarie jsme položili už v létě loňského roku, ale nějakou dobu jsem nevěřil, že se to v této době povede. Ale pak mi zavolal umělecký šéf Vladislav Kracík a ono to vyšlo. V Tramtarii se mi zkouší krásně. Mám kolem sebe fantastické lidi i klid na práci. Vyhovuje mi pracovní atmosféra, takže si myslím, že je to sen každého divadelního režiséra. Teď už jen můžeme doufat, že se divadla brzy otevřou a naši práci budeme moci představit divákům” dodal Minajev.

Autor článku: Tereza Matějková