18.11.2004 00:00

Divadlo U Hasičů uvede premiéru staropražské veselohry Okénko

Pražské Divadlo U Hasičů uvede 30. listopadu premiéru staropražské veselohry s písničkami OKÉNKO od významné české herečky a spisovatelky Olgy Scheinpflugové. V produkci Agentury Václava Hanzlíčka a v režii Pavla Háši se v hlavních rolích představí Petr Štěpánek, Květa Fialová, Dana Batulková a David Vejražka.

Roztomilý, nepraktický a života neznalý profesůrek se poprvé v životě opije a zapomene, co dělal mezi půlnocí a úsvitem. Docent etiky, Jakub Johánek, má spíše než okénko pořádné okno. Situace, kterou řada z nás alespoň jednou zažila: Co já to vlastně dělal?! Vše je o to složitější, že Johánek se má stát dědicem a mnozí z jeho okolí chtějí jeho okénka zneužít. Kolem tohoto svědomitého nechápavce, ocitnuvšího se ve víru činů poněkud neetických, se roztočí řada bujně komických scén. Vypočítavá správcová Dynybylová mu předhodí milostnou aférku s dcerunkou Růženou a žádá chlapské řešení. K intrice se přidá periferní chmaták Tonda a profesora začne vydírat. Dočasná porucha paměti, provázená oslabením vůle a ochrnutím mravních zábran, přivede nešťastného docenta k úvahám o vlastní špatnosti a začne o sobě pochybovat (docent Johánek je rodný bratr všech těch veseloherních podivínů, kterým se chodí diváci do divadla zasmát). Badatel v oboru etiky je nakonec ušetřen osudu Dona Quijota zásluhou policejního komisaře, přítele Plevky a korunního svědka, studenta Divíška. Vynalezne kategorii „etického absolutna“ a uprostřed falešného světa na něj čeká duše tak hodná, mírná a otevřená, jako je on sám.

Písničky ze staré Prahy - Praha je krásná, když se den rozednívá, Z pekla štěstí, Ať to dělám, jak to dělám, Žižkovák, Já vím, že příjde chvíle, Vždyť jsme jen jednou na světě, aj. Hrají a zpívají Petr Štěpánek, Květa Fialová, Dana Batulková, David.Vejražka, Vilém Udatný, Jaroslav Toť, Daniel.Koťan, režie Pavel Háša, hudba Petr Mandel, kostýmy Dana Pichová, scéna Miloš Ditrich.

Václav Hanzlíček
vhanzlicek@nextra.cz

Autor článku: příspěvky veřejnosti