11.12.2019 10:30

Divadlo Ungelt uvede hru současného amerického dramatika a herce Dana McCormicka Housle

Divadelní hru postavenou na zápletce o ztracených houslích a jejich šťastných i nešťastných nálezcích uvede v premiéře 17. prosince Divadlo Ungelt. Napsal ji Američan Dan McCormick a pražská inscenace bude jejím prvním uvedením mimo USA. V režii Ladislava Smočka hrají Jiří Langmajer, Milan Hein a Pavel Liška. Hein, který je i ředitelem divadla, dnes novinářům řekl, že při práci na současné inscenaci se Smoček do divadla vrací pojedenácté.

„Je to jako vždy velká škola pro mě i pro všechny, kdo jsou kolem," řekl dramaturg připravované inscenace Pavel Ondruch. Smoček, který je spojený s pražským Činoherním klubem, uvedl, že práce v malém divadélku v Ungeltu je pro něj podobná jako na jeho domovské scéně. „Je to příležitost pro detailní práci, práci zblízka. Úžasní herci mohou ukázat, co se na velkých kamenných divadlech dělá úplně jinak. Je to příležitost dělat svobodněji než na velkých divadlech," řekl.

Hru newyorského herce a písničkáře Dana McCormicka si našel Ondruch a už nyní říká, že divadlo zřejmě uvede i další jeho hru. „Jde o příběh Bobbyho, Terryho a Gia, dvou nešťastných bratrů a světem znaveného krejčího, kterým se nečekaně dostanou do rukou cenné stradivárky z roku 1710 v hodnotě čtyř milionů dolarů a stojí před těžkou otázkou - vrátit cenný nástroj, nebo jej zpeněžit a začít konečně naplno žít?" přiblížil dnes děj hry. Hra je zřejmě inspirovaná i skutečnou událostí - případů, kdy roztržitý hudebník zanechá na veřejném místě svůj takto vzácný nástroj, je podivuhodně dost. Podle Ondrucha je i několik případů, kdy nálezce milionový nástroj vrátil.

Langmajer dnes uvedl, že pro něj je vzácností na současném zkoušení Houslí to, že se ocitl v trochu jiné roli než doposud. „Byl jsem zvyklý hrát velké, dramatické role, tady se učím být v týmu. Pozornost tu není upřena jen na hlavního hrdinu, tady jakmile vypadne jedno kolečko z týmu, nemusí se to povést," řekl.

Autor hry v písemném rozhovoru s Ondruchem uvedl, že jako hlavní téma Houslí vidí možnosti volby. „Jakékoli rozhodnutí, i takové, které uděláme v krátkém okamžiku, může mít obrovské a dalekosáhlé důsledky. (...) Tato otázka vyžadující vaše rozhodnutí zasahuje do problematiky morálky, etiky i vnitřní integrity. Postavy v Houslích této otázce čelí, protože jakákoli jejich volba, ať už společná, nebo každého zvlášť, má své nezvratné následky," uvedl McCormick.

https://www.divadloungelt.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, dvd