11.10.2005 00:00

Divadlo v 7 a půl má 10 let

Namísto jiných, kteří opulentně slaví výročí jakákoli, tak Divadlo v 7 a půl svoji oslavu přehlédlo. Doslova. Domnívali jsme se, že jsme začali premiérou hry podle Ivana Olbrachta a scénáře A.Goldflama někdy mezi 14. a 16. říjnem 1995. Po urputném hledání starých divadelních programů jsme zjistili že premiéra proběhla 7. 10. 1995. Takže jsme oslavu prošvihli, což na druhou stranu vůbec není k zahození.

Po deseti letech kontinuálních držkopádů a opětovného vstávání z bolestivých knockoutů, několikerém stěhování, stavění i bourání divadelních sálů, hromadných hereckých exodů i náborů, jsme stačili provést desítky premiér a okolo tisíce repríz (jen např. Nabokovova Lolita má přes stovku) pro diváky v Brně a vlastně v celé republice, či mimo ni. Jakožto nezřizované, profesionální divadlo, které za celou dobu existence přerušilo činnost jen jednou, a to na měsíc (nebylo co jíst), se kontinuálně potýkáme s dluhy a nepřízní oficiálních míst, v důsledku čehož námi vychovaní herci, herečky a vlastně leckdo odcházejí za penězi vlastně kamkoli, protože takhle se to prostě vydržet nedá. Přesto všechno stále hrajeme a zkoušíme. A když divadelní pánbůh dá, přejeme si jen jedno: aby už konečně někdo penězi ocenil fakt, že jako jedno z mála profesinálních divadel vzniknuvších po listopadu 89, držící se zuby nehty vlastního názoru a svébytnosti, pořád ještě jsme a máme o čem a pro koho hrát..

Svatý Václave nedej zahynouti nám ani budoucím...

Oslavovat nehodláme nic. A doporučení? Všichni, které napadne v současné době zakládat něco takového, co jsme udělali v roce 1995 my, posílám rovnou do blázince. Nejde to. Nebo že by?

Mgr. Matěj T. Růžička

ředitel Divadla v 7 a půl

Zdroj: 7apul@7apul.cz

Autor článku: Informace z divadel