12.06.2007 00:00

Divadlo v 7 a půl nejspíš nebude Brnu vracet 2,3 milionu korun

Brno 12. června (ČTK) - Brněnské Divadlo v 7 a půl nejspíš nebude muset Brnu vracet 2,3 milionu korun, kterými město soubor dotovalo v uplynulých čtyřech letech. Usnesli se na tom brněnští radní. Původní návrh, který projednávali, zněl na vrácení dotace a podání trestního oznámení. Tuto variantu však radní nakonec zamítli, řekla ČTK náměstkyně primátora Barbora Javorová (KDU-ČSL).

Brněnští radní o dotacích Divadlu v 7 a půl rozhodli stejně podruhé v řadě. Už v lednu řekli, že instituce peníze vracet nemusí, jejich rozhodnutí však krátce nato zvrátili brněnští zastupitelé. Javorová věří, že tentokrát návrh vstřícný k divadlu potvrdí.

Město původně chtělo od souboru vrátit peníze za léta 2003 až 2006. Důvodem byly chyby při čerpání dotací. Vedení divadla každoročně zasílalo na magistrát čestné prohlášení, že Brnu nedluží žádné peníze. Loni však úředníci zjistili, že divadlo má na hospodářském úseku magistrátu z let 2003 až 2005 dluh přesahující 9000 korun, který se včetně úroků z prodlení a penále vyšplhal na 44.000 korun. Pohledávkou se podle mluvčího magistrátu Pavla Žáry zabýval i Městský soud v Brně, který dal divadlu platební rozkaz dluh zaplatit.

Ředitel divadla Matěj T. Růžička k devítitisícové pohledávce už dříve uvedl, že "stokrát nic by umořilo vola". Souhlasí s úředníky, že divadlo pochybilo, ale tvrdí, že ne zásadně. Dnes ČTK řekl, že soubor byl potrestaný už tím, že kvůli problému s příspěvkem z minulých let nedostal letos dotace od Brna, kraje ani z ministerstva kultury. Dohromady jde o více než milion korun.

Divadelní soubor, který na brněnské scéně působí 12 let, má v posledních letech existenční potíže. Ke konci roku musel opustit své sídlo - Kabinet múz v Sukově ulici, který patří České spořitelně. Finanční ústav dal divadlu výpověď, když dluhy na nájemném dosáhly 1,5 milionu korun. Divadlo nyní ve spolupráci s magistrátem hledá náhradní prostory.

Soubor podle Růžičky zkouší a na 17. července chystá premiéru inscenace Vyšší princip s podtitulem Český ksindl. Autorem předlohy je Jan Drda. Premiéra se patrně odehraje na Brněnské přehradě, řekl Růžička.

lce mnj

Autor článku: ČTK