16.01.2007 00:00

Divadlo v 7 a půl nemusí vracet Brnu dotace za čtyři roky

Brno 16. ledna (ČTK) - Brněnské Divadlo v 7 a půl nejspíš nebude muset Brnu vracet 2,3 milionu korun, kterými ho město dotovalo v uplynulých čtyřech letech. Usnesli se na tom brněnští radní a prominutí doporučili ke schválení zastupitelstvu. Vedení divadla sice podle radních pochybilo, ale město nebude žádat peníze zpět, protože by to divadlo patrně finančně zlikvidovalo, řekl ČTK mluvčí magistrátu Pavel Žára. Šéf divadla Matěj T. Růžička rozhodnutí vítá.

Město původně chtělo od souboru peníze za léta 2003 až 2006 zpět kvůli chybám při čerpání dotací. Vedení divadla každoročně zasílalo na magistrát čestné prohlášení, že Brnu nedluží žádné peníze. Loni však úředníci zjistili, že divadlo má na hospodářském úseku magistrátu z let 2003 až 2005 dluh přesahující 9000 korun, včetně úroků z prodlení a penále se vyšplhal na 44.000 korun. Pohledávkou se podle mluvčího zabýval i Městský soud v Brně, který dal divadlu platební rozkaz dluh zaplatit.

Ředitel divadla k devítitisícové pohledávce uvedl, že "stokrát nic by umořilo vola". Souhlasí s úředníky, že divadlo pochybilo, ale tvrdí, že ne zásadně. "Vítám to s velkou radostí," komentoval rozhodnutí radních.

Divadelní soubor má i přes vstřícné rozhodnutí radních existenční potíže. Ke konci roku musel opustit své sídlo - Kabinet múz v Sukově ulici, který patří České spořitelně. Finanční ústav dal nezávislému souboru s jedenáctiletou historií výpověď, když dluhy dosáhly 1,5 milionu korun. Divadlo nyní hledá náhradní prostory.

Podle Růžičky jsou ve hře tři možné prostory, definitivní rozhodnutí však dosud nepadlo. "Dokud nebudu mít klíče v ruce, nemá smysl o tom mluvit," řekl ČTK. Soubor nyní v Brně nehraje, jezdí pouze po zájezdech a vystupuje na spřátelených scénách v Praze a Ostravě, dodal.

Lucie Kučerová snm

Autor článku: ČTK