05.01.2004 00:00

Divadlo v Dlouhé připravuje premiéru Komedie s čertem

PRAHA 5. ledna (ČTK) - Pražské Divadlo v Dlouhé uvede 17. ledna premiéru kompozice z textů slavných českých loutkářských rodin 18. a 19. století. Má název Komedie s čertem a připravil ji Jan Borna, který je i režisérem inscenace.

Podle mluvčí souboru Karoly Štěpánové je příběh inspirován více tradicí anglickou než německou, ale zejména lidovým čtením o záhadném doktoru Faustovi, který skutečně žil v 16. století a svou tajemností fascinoval už své současníky. "Inscenace je určena všem, kteří se po Goethovi Fausta báli. V tomto příběhu pro celou rodinu objeví svět pohádkové magie, v němž dobro a zlo ještě mají svou původní podobu," řekla Štěpánová ČTK. Výpravou nové inscenace byl pověřen Jaroslav Milfajt. Hudbu složil Jan Vondráček, který se na jevišti objeví s Arnoštem Goldflamem a dalšími členy této pražské scény včetně její "pekelné kapely".

Letošní novinkou Divadla v Dlouhé, které bylo po záplavách v roce 2002 otevřeno teprve loni na podzim, budou scénická čtení v divadelní kavárně. "Chceme v nich diváky seznamovat s novými či málo známými texty, které nás zaujaly, ale z různých důvodů je nemůžeme zařadit do běžného repertoáru. Forma scénického čtení přitom může přerůst až do tvaru skutečného divadelního představení, vždy však lehce improvizovaného. Počítáme s tím, že by se každý titul hrál maximálně třikrát," uvedla Štěpánová.

Prvním z nich budou 16. ledna mikrodramata rakouského autora Wolfganga Bauera nazvaná Velikáni. Předčítat budou Marie Horáčková, Vladimír Javorský, Klára Sedláčková, Magdalena Zimová a Tomáš Turek. Reprízy se uskuteční 25. ledna a 8. února.

Dalším scénickým čtením bude 20. února Arest Pavla Landovského - první titul z projektu 3x Pavel Landovský, který Dlouhá připravila ve spolupráci s Národním divadlem. Po Arestu uvede Supermanku a v květnu v Divadle Kolowrat představí činohra Národního divadla titul Protentokrát zbohatnem.

"Koncem měsíce skončí po více než deseti letech svou existenci inscenace Hany Burešové Don Juan a Faust. Derniéry se uskuteční 30. a 31. ledna ve Studiu Švandova divadla v Praze," řekla Štěpánová.

Jiří Borovička kar

Autor článku: redakce