03.03.2022 23:13

Divadlo v Dlouhé uvedlo inscenaci na motivy knihy ukrajinsko-běloruské spisovatelky Světlany Aleksijevičové

Hostující slovenský tým připravil pro pražské Divadlo v Dlouhé inscenaci Konec rudého člověka. Na motivy knihy nositelky Nobelovy ceny a zastánkyně lidských práv, ukrajinsko-běloruské spisovatelky Světlany Aleksijevičové hru napsal Daniel Majling. Autorka vedla mnoho rozhovorů s obyvateli postsovětského Ruska a nabízí sondu do společnosti, která věřila v socialismus více než jiná, kde autoritářský vůdce má většinovou podporu obyvatel a 70 procent Rusů považuje diktátora Stalina za velkého muže. Inscenace dnes měla premiéru.

Divadlo mělo titul v plánu už sezonu minulou, ale covid-19 způsobil jeho přesun téměř o rok. V době premiéry se tato tragikomická sonda do duše ruského člověka dostala kvůli ruské invazi na Ukrajinu do zcela jiných souvislostí. V divadle se dnes večer návštěvníci také jako na mnoha dalších místech v Česku skládali na jednu ze sbírek na pomoc Ukrajině, v prosklené kasičce byly dnes tisíce korun.

V inscenaci slovenského režiséra Michala Vajdičky hrají Jan Vondráček, Johanna Tesařová, Tomáš Turek, Magdalena Zimová, Jan Sklenář, Štěpánka Fingerhutová či Pavel Neškudla.

Prozaička a novinářka Aleksijevičová se narodila v roce 1948 na Ukrajině, vyrůstala však v Bělorusku. Po studiích se věnovala žurnalistice. Za své postoje se brzy znelíbila režimu a musela zemi v roce 2000 opustit, našla útočiště v Paříži a Berlíně. Byla stoupenkyní běloruské opozice, po prezidentských volbách v roce 2020 se stala členkou koordinační rady, kterou vytvořila tamní opozice s cílem zajistit předání moci od režimu autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Poté, co jako jediná členka vedení rady zůstala při potlačování protestů proti Lukašenkovi na svobodě, zemi opustila.

Její kniha, která se stala podkladem divadelní hry, se jmenuje Doba z druhé ruky: Konec rudého člověka. Popisuje systém, který měl vést k ráji na zemi a trvat navěky, ale zhroutil se; místo svobody nastal hon za penězi, místo demokracie chaos, místo spravedlnosti zuřivý boj oligarchů s žebráky. A lidé velmi rychle zatoužili po silném vůdci, který nastolí pořádek.

Aleksijevičová to vše vypráví skrze příběhy obyčejných lidí, s nimiž mluvila. Píše o životě „rudého člověka", o tom, co formovalo jeho myšlení v Sovětském svazu, ale i ve východní Evropě. Na základě příběhů napsal Majling hru sledující osudy jedné privilegované komunistické rodiny v letech 1989 až 2003. Její život ovlivňují historické zkušenosti, frustrace ze ztracené moci, nepochopitelný sentiment a kult sebeobětování ve jménu idejí. Hra vypráví o rudém či sovětském člověku, a ptá se, zda vůbec lze dnes mluvit o jeho konci.

Aleksijevičová napsala několik knih se silnými příběhy, jako jsou černobylská havárie, druhá světová válka či válka v Afghánistánu. Režisér Vajdička uvedl, že nápad na adaptaci Konce rudého člověka dostali s Majlingem v době, kdy Rusko anektovalo Krym. „S mrazením jsme si uvědomili, že to, že jsme svobodní a v srdci Evropy, je velmi křehká věc a nikde není řečeno, že se rok 1968 nemůže vrátit. Ponor do východního myšlení je pro nás velmi podstatný," uvedl.

https://www.divadlovdlouhe.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, snm

Divadlo v Dlouhé uvedlo inscenaci na motivy knihy ukrajinsko-běloruské spisovatelky Světlany Aleksijevičové

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.