07.11.2022 10:26

Divadlo v Dlouhé uvedlo premiéru autorské hry režiséra Jana Friče

Divadlo v Dlouhé uvedlo 5. 11. 2022 jako první premiéru současné sezony autorskou inscenaci režiséra Jana Friče nazvanou Už není třeba dělat vůbec nic. Tvůrci v ní zkoumají způsob, jak pracovat se současnými klasickými, filozofickými, náboženskými i experimentální literárními texty na divadelní scéně s využitím prostředků moderního divadla. Zabývá se tématem, zda je možné se v dnešní turbulentní době zastavit, aby se člověk setkal sám se sebou, a s čím se v takovém okamžiku musí konfrontovat ve vztahu sám k sobě i ostatním.

Specifický jazyk inscenace si pohrává se současnými divadelními principy, jako je projekce či live camera, ale zároveň klade důraz na detailně a minimalisticky propracované činoherní herectví.

Dramaturgyně a spoluautorka scénáře Kateřina Součková k inscenaci uvedla, že záměrem tvůrců bylo i navázat v Dlouhé na tradici Sestry Úzkosti a dalších literárně náročných inscenací. Scénická balada Sestra Úzkost měla premiéru v polovině 90. let, v režii Jana Antonína Pitínského přinesla koláž z textů Jakuba Demla a Jana Čepa. Původně ji hrálo Dejvické divadlo, do Dlouhé byla přenesena v roce 1996 jako zahajovací představení. Sklidila velký ohlas a ocenění odborníků i diváků a v Dlouhé měla dvakrát obnovenou premiéru.

"Určitá teze, s níž jsme vstupovali do zkoušení, se týká toho, že doba nás pobízí ke stále většímu výkonu a prostor pro ponoření se do sebe, pro spočinutí v klidu a tichu je, pokud jsme něčeho takového vůbec schopni, vnímán jen jako podmínka pro podávání dalšího výkonu," uvedla Součková. Tvůrci se proto začali zabývat texty, které nesou toto téma, literárními i filozofickými, postupovali také intuitivně - zkoumali třeba téma moře jako prostoru odpočinku, zároveň místa, kam je těžké se vypravit a otevřít se všemu, co tam člověka může čekat.

"Název Už není třeba dělat vůbec nic může mít mnoho významů. My jej nevnímáme jako nihilistickou představu, že nic nemá smysl, ale spíše jako snahu nedělat nic zbytečného, nic navíc, což je v rozporu se současnou zahlcující nadprodukcí. Jde o hledání určitého minimálu, který je nezbytný k tomu, abychom žili spokojený, naplněný, vyrovnaný, šťastný život," míní spoluautorka hry. Na scéně se v ní objeví Martin Matejka, Pavel Neškudla, Marie Poulová, Samuel Toman, Anna Tomanová a Miroslav Zavičár.

DvD

Autor článku: ČTK: hrm, rot; Foto: archiv DvD