01.05.2006 00:00

Divadlo v M.Boleslavi potřebuje opravu, ale nejsou peníze

Mladá Boleslav 1. května (ČTK) - Téměř stoletá budova Městského divadla Mladá Boleslav potřebuje větší opravu, ale nejsou na ni peníze. Budova prošla větší rekonstrukcí naposledy před 20 lety. Vedení divadla plánovalo zásadní modernizaci spojenou s přístavbou a vybudováním nové malé scény s náklady kolem 50 milionů korun. Tento projekt se ale zatím odkládá a vedení města nyní dává přednost rekonstrukci kulturního domu. ČTK to řekl ředitel divadla František Skřípek.

Modernizaci staré budovy a její rozšíření o větší a modernější alternativní malou scénu a zkušebnu plánovalo vedení divadla ke 100. výročí divadla v závěru roku 2009. V současné době je ale nejisté, že by se taková investice podařila včas uskutečnit. Podle Skřípka je ale přinejmenším potřeba provést dlouho odkládané větší opravy budovy, kde je potřeba opravit střechu, celý objekt odvlhčit a také dokončit rekonstrukci vzduchotechniky. Sice již nyní umožňuje výměnu vzduchu v sále, ale nelze jej zatím ochladit. V létě tak bývá v sále nepříjemně teplo. Brzy podle ředitele bude potřeba vyměnit sedadla v hledišti, opravit fasádu i sousoší na budově.

S vybudováním nové malé scény, která je dosud ve staré budově, vedení divadla počítá proto, že v posledních letech divadlo začalo uvádět stále častěji a s velkým úspěchem komornější a netradiční představení. Současná malá scéna vybudovaná z bývalého divadelního klubu již nevyhovuje rozměry ani technickým řešením. Nové prostory budou znamenat nejen variabilnější malou scénu, ale i lepší zkoušky herců a vyšší kapacitu hlediště. Vyřeší se tak i problémy divadla s nedostatkem prostor pro jeho zázemí.

Budova divadla je v majetku města, které je také zřizovatelem městského divadla. Letos na jeho činnost přispěje 19 miliony korun. I s dotacemi od státu a kraje, příspěvky sponzorů a vlastními tržbami stěží divadlo pokryje letos plánovaný rozpočet 32 milionů korun. Na velké investice a opravy ale peníze nemá.

Pavel Šubrt snm

Autor článku: ČTK