18.07.2007 00:00

Divadlo v Plzni otevírá přístup pod jeviště, do skladů i šaten

Plzeň 18. července (ČTK) - Unikátní podjevištní systém trapézových sloupů a další atraktivní prostory jako jsou šatny, strojovna i sklady rekvizit, si mohou prohlédnout zájemci, kteří se zúčastní organizovaných prohlídek historické budovy Velkého divadla J. K. Tyla v Plzni, ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Eva Ichová.
Cílem akce nazvané Divadlo ze všech stran, je otevřít zájemcům prostory a herecké zázemí, do kterého se jako běžní diváci nedostanou. "Uvidí unikátní podjevištní prostor, šatny herců, dozvědí se o historii budovy a mohou si i vyzkoušet, jak těžký je dámský kostým," uvedla jedna z průvodkyň.
Přístupná je strojovna pod jevištěm s technikou, dámské a pánské šatny, ale i jeviště nebo klasické hlediště. "V šatnách často lidé nechtějí uvěřit, že čtyři stolky neslouží čtyřem hercům, ale rovnou 16. Každý má totiž přidělený pouze jeden šuplík," řekla.
Budova Velkého divadla byla postavena za pouhé tři roky v letech 1899 až 1902. Letos na podzim oslaví 105. výročí. Rekonstrukce se uskutečnila v letech 1980 až 1986, kdy se výrazně rozšířily podzemní prostory. Podzemní sklad dekorací se například nachází v místech pod cukrárnou, která stojí v řadě domů ve Smetanových sadech.
Prohlídky začínají u pokladny Velkého divadla. Konají se každý den od 9:00 do 16:00 a potrvají až do 12. srpna. Za první dva dny přišlo 55 lidí. Rekord padl v roce 2005, kdy průvodci napočítali během prázdnin přes 4000 zájemců.

brb mol

Autor článku: ČTK