23.02.2012 13:33

Divadlo v Plzni uvede broadwayský muzikál Prodavači snů

Českou premiéru sedm let starého broadwayského muzikálu přichystalo plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Muzikál Dirty Rotten Scoundrels, česky nazvaný Prodavači snů aneb Prohnaní, prohnilí lumpové, uvede poprvé tuto sobotu. V hlavní ženské roli se objeví herečka Daniela Šinkorová, na plzeňské jeviště se vrací po pěti letech. ČTK o tom informovala mluvčí divadla Eva Ichová.    

"Muzikál, který měl světovou premiéru v roce 2005, vznikl na základě populárního filmu Franka Oze z roku 1988, v němž hráli hlavní role sympatických darebáků Steve Martin a Michael Caine," uvedla Ichová.    
Diváci se mohou těšit na příběh dvou "roztomile prohnilých lumpů", kteří bojují o to, kdo tomu druhému ustoupí a opustí letovisko na francouzské Riviéře. "Jeden z nich je zkušený a elegantní podvodník vysokého stylu, který důmyslně získává peníze od bohatých dam. Druhý je mladý a drzý podvodníček, který se snaží přiživovat na soucitu naivních žen," přiblížila Ichová. Ani jednomu se ale nechce ustoupit, proto uzavřou sázku. Kdo prohraje, odejde. "A tak mají diváci možnost nechat se ohromovat jejich prohnaností i prolhaností po celé druhé dějství," dodala mluvčí divadla.    
Libreto k muzikálu vytvořil televizní scénárista Jeffry Lane. Jeho střihový styl udržuje jevištní dění ve vysokém tempu. Autorem písňových textů a hudby je David Yazbek, který je v Čechách znám jako autor muzikálu Full Monty (Do naha!) z roku 2000. Podle dramaturga plzeňského divadla Jiřího Untermüllera jeho hudba přetéká stylovou rozmanitostí a sžíravou ironií. Autorem překladu a českých textů je Adam Novák.   


Divadlo J. K. Tyla: Prodavači snů, foto: Pavel Křivánek

Inscenaci pro plzeňské publikum připravil režisér Roman Meluzín. Do hlavní ženské role obsadil Danielu Šinkorovou, která se v Plzni naposledy loučila s hlavní ženskou rolí v muzikálu Kabaret, Sally Bowlesovou, která jí vynesla její druhou Thálii. Šinkorová se objeví po boku Jiřího Untermüllera a Bronislava Kotiše alternujícího s Janem Křížem.     Scénu navrhl Daniel Dvořák, kostýmy Dana Svobodová, o hudební nastudování pečují domácí dirigenti Pavel Kantořík a Jiří Petrdlík, choreografkou je Aneta Antošová.

Autor článku: ČTK: brb, dvd, foto: Pavel Křivánek

Divadlo v Plzni uvede broadwayský muzikál Prodavači snů