07.08.2019 12:02

Divadlo Viola vstoupí do 57. sezony s novinkou Skopové na porážku

Pět dramatizací povídek známého britského autora Roalda Dahla bude 19. září pod názvem Skopové na porážku první premiérou 57. sezony pražského Divadla Viola. Režisérkou večera nazvaného podle Dahlovy povídky, v níž detektivové nevědomky snědí vražednou zbraň, je Lída Engelová. Hrají Taťjana Medvecká, David Novotný a Jan Zadražil. Hudbou ze třicátých let představení doprovodí Václav Marek and his Blue Star. ČTK o tom za Divadlo Viola informovala Simona Andělová.

"Nová sezona v komorním divadle na pražské Národní třídě začne 4. září starším představením Ota Pavel: Moje velká ryba, v němž Miroslav Donutil divákům zprostředkuje texty oblíbeného spisovatele o rodičích, strejdovi Proškovi, dětství na břehu Berounky a další příběhy," uvedla Andělová.

Večer vyprávění z knihy a čtení dopisů Antoina de Saint Exupéryho Malý princ a Jiří Grygar, na který zvou herci Daniela Kolářová a Tomáš Pavelka, je na programu 11. září. Setkání doplní astronom Grygar, který také pohovoří o planetce č. 46610 pojmenované na počest Exupéryho knížky Bésixdouze (B612). Část představení je věnována Exupéryho korespondenci s jeho matkou.

Tatiana Vilhelmová, Aleš Procházka a Tomáš Pavelka nabídnou 12. září dramatické peripetie milostného života spisovatelky Boženy Němcové. Inscenace Neumím jinak než láskou je uváděná s podtitulem Martýrium jednoho srdce a dvou osudů pro tři herce. Seznámit se s romskými pohádkami, příběhy, tradicemi či písničkami umožní představení Šunen Romale — Poslyšte Romové, které je ve Viole na programu 13. září. Setkání s romským folklorem divákům zprostředkují herečky Barbora Hrzánová a Jana Boušková spolu se známým romským slovenským zpěvákem Máriem Bihárym.

Mezi novější inscenace patří Rozmarné léto s kouzelnou češtinou Vladislava Vančury, které divadlo uvede 16. září. V komedii o lásce a žárlivosti, pozdním vzplanutí i brzkém vystřízlivění a o přátelství se představí Zdeněk Maryška, Vladislav Beneš, Václav Helšus a Zuzana Slavíková. Večer 25. září bude v Divadle Viola patřit Sváteční Shakespearově poště - básnickým dialogům o lásce, smrti a pomíjivosti času. Hana Maciuchová přednese výběr ze Sonetů Williama Shakespeara a autor překladu Martin Hilský poodhalí tajemství Sonetů. Průvodcem pozoruhodným představením, po kterém následuje beseda a autogramiáda, je Miloš Horanský.

Divadlo Viola je oblíbené především pro svou atmosféru a útulný, malý prostor. Dramaturgický záběr divadla sahá od scénických čtení přes komorní dramata až po rozverné kabarety. Soboty patří rodinám s dětmi - především pohádkovým představením. V předsálí divadla návštěvníci najdou každý měsíc novou výstavu.

www.divadloviola.cz

Autor článku: ČTK: jir, mal, foto: Rozmarné léto