15.09.2021 11:21

Divadlo Vosto5 oslaví 25. výročí novou inscenací Sentimental

Čtvrtstoletí na divadelní scéně slaví Divadlo Vosto5, na festivalu 4+4 dny v pohybu u této příležitosti uvede novou inscenaci, která je mimo jiné vzpomínkou na den, kdy zemřel Michael Jackson. Premiéra bude 17. a 18. září ve vršovickém Vzletu, kde divadlo nyní působí, sdělila ČTK Sára Pospíšilová ze Vzletu.

Nová inscenace se jmenuje Sentimental a má podtitul Noc, kdy na Kavčím plácku umřel Michael Jackson a Orestés se na to jenom díval.

„Sentimental je imerzivní ponor do minulého času. Nechali jsme se vést textem René Levínského, který se shodou okolností odehrává na legendárním Kavčím plácku, kde jsme začínali s naším Vosto5 stanem. Představení tak kombinuje fragment hry Orestés na Kavčím plácku a naše vzpomínky," říká režisér Jiří Havelka.

Kavčí plácek je náměstí v Hradci Králové, kde se v době konání tamního divadelního festivalu konají představení pod širým nebem.

Vosto5 přizvali ke spolupráci divadelní soubor 11:55, který vznikl v roce 2014 z hereckého ročníku Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU pod vedením Jiřího Havelky. Společně ožívají situaci, která se stala 25. června v roce 2009, kdy zemřel Michael Jackson. Tato událost vytvořila z běžného večírku zážitek, na který soubor Vosto5 vzpomíná dodnes. S diváky se vrátí v čase na Kavčí plácek v Hradci Králové, kam jezdili od roku 2004 do roku 2009 se svým divadelním stanem. Scénografie a rekvizity v představení, které Vosto5 mají ze svého skladu, jsou autentické ze stejného období.

Inscenace vychází z fragmentu matematika, ekonoma a dramatika René Levínského, který Divadlo Vosto5 rozvedlo a doplnilo o vlastní vzpomínky. S Levínským spolupracují podruhé. V rámci třicetiletého výročí sametové revoluce se herecky objevil v projektu Vosto5 s názvem Sametová simulace: Kabinet uvedené na Nové scéně Národního divadla.

Divadlo Vosto5 založili v roce 1996 spolužáci z gymnázia Nad Alejí v Praze 6 Ondřej Cihlář, David Kašpar a Petr Prokop, kteří tak navázali na činnost v gymnaziálním divadle. Dnes jsou jádrem souboru kromě Cihláře a Prokopa ještě Jiří Havelka, Tomáš Jeřábek a Ondřej Bauer. Mezi téměř třicítkou inscenací, které soubor za 25 let své existence připravil, patří k nejznámějším Pérák, Dechovka či Společenstvo vlastníků. Posledně jmenovanou hru Jiří Havelka natočil také jako film, jmenuje se Vlastníci a mimo jiné získal několik Českých lvů.

https://vosto5.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, jw