08.10.2021 08:08

Divadlo X10 se promění v bruslařskou dráhu

V pondělí 11. října se v pražském Divadle X10 uskuteční další ze série mezioborových událostí Y events propojujících divadlo, výtvarné umění a umění performance. Tentokrát bude pozornost zaměřena na městskou krajinu a hledání potenciálu jejího prožívání.

Město se v pojetí události Y: Urban (E)Scapes stává hlavním tématem, a zároveň hlavní inspirací. Událost promění na dobu čtyř hodin prostor Divadla X10 na metaforické hřiště – plné uměleckých intervencí věnujících se městské krajině. Své útočiště tak zde najde například performance Alyssy Dillard a jejího kolektivu, která umožní všem přítomným zažít divadelní prostor doslova jako bruslařskou dráhu, videohry Vojtěcha Rady v instalační části pak nabídnou flanérské ponoření do městských částí Vršovic a Nuslí. Závěr večera bude patřit hostujícím umělkyním z Ukrajiny NFNR & unwavemenot & Iryně Zahladko, které se budou ve formě ambientního koncertu věnovat mizející části holešovického brownfieldu. Celkem svá díla představí více než 10 umělkyň a umělců z různých oblastí živého a výtvarného umění.

„Nahlížíme na městskou krajinu jako na hřiště a hledáme takové druhy interakcí, které narušují zažité stereotypy s každodenním vnímáním urbánního prostoru. Nejde nám o definitivní opuštění městského prostoru, ale hledání nových způsobů nahlížení na existující realitu, chceme hledat oázy místo stanovišť, plyš místo asfaltu, společný prostor místo investiční návratnosti, výměnu místo prodeje,” dodávají kurátoři Y events.

Y events je dramaturgická série Divadla X10, která dlouhodobě ohledává okraje divadla. Zajímá se o místa, kde divadlo přechází v performanci, výtvarné umění a současnou teorii. Výsledkem je netradiční formát na pomezí divadelního představení a výstavy, kde si publikum volí vlastní úhel pohledu, způsob prožívání i svou diváckou cestu časově ohraničené události lemované živými uměleckými intervencemi.

UMĚLCI*UMĚLKYNĚ. Alyssa Dillard & kol., Alžběta Žabová-Kvasničková, Hana Slaninová, Vojtěch Rada, Bernardeta Babáková, Line Elkjær, Marika Smreková, Nitish Jain, NFNR & unwavemenot [ua] & Iryna Zahladko
KURÁTOŘI. Anna Chrtková & Petr Dlouhý
GRAFIKA. Kristýna Žáčková

DATUM: 11. 10. 2021
ČAS: 18:30-22:30

https://www.divadlox10.cz/cs/y-events/urban-escapes

Autor článku: Barbora Koláčková

Divadlo X10 se promění v bruslařskou dráhu

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.