22.06.2020 09:55

Divadlo X10 uvede premiéru autorské inscenace Jeskyně slov

Chceme si ještě porozumět? Divadlo X10 uvede premiéru autorské inscenace Jeskyně slov.

Divadlo X10 pokračuje ve spolupráci s talentovanými tvůrci nastupující umělecké generace. Druhou červnovou premiérou bude autorská inscenace Jeskyně slov, kterou připravuje student režie Katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU Štěpán Gajdoš.

Pro mladého režiséra tvořil původní impuls k této inscenaci samotný prostor Divadla X10, jeho nezaměnitelná atmosféra a specifické akustické možnosti. Nedivadelní sál tedy inspiroval tvůrce k divadelní výpovědi o možnostech komunikace mezi hledištěm a jevištěm, mezi lidmi navzájem, mezi postavami divadelní hry, ale také mezi člověkem a zvířetem.

Název Jeskyně slov sice odkazuje k jedné básni Vladimíra Holana, ale z jeho veršů v inscenaci nic neuslyšíme. Jeskyně, kterou podle režiséra Gajdoše podzemní betonový prostor Divadlo X10 připomíná, je symbolem prastarého místa, ve kterém slovo možná vzniklo při kreslení jeskynních maleb jako zaříkávadlo, jako nástroj nebezpečnější než ostrý oštěp. „Tuto myšlenku jsme převzali ze Šrámkovy stati Chvála jazyka,“ vysvětluje dramaturg inscenace Ondřej Novotný a dodává: „Inscenace upozorňuje na fakt, že mezi námi existuje celá řada komunikačních bariér. Někdy máme při rozhovoru s člověkem pocit, že hovoříme s jiným živočišným druhem a že komunikace není možná. Na odstranění komunikačních bariér musíme ovšem neustále pracovat, jinak jsme ztraceni.“

V inscenaci zazní slavná balkónová scéna z Romea a Julie, a to hned několikrát. Seznámíme se také s výzkumem, jehož cílem bylo navázat komunikaci s jiným živočišným druhem. Inspiraci našli tvůrci i v hereckých cvičeních a antické rétorice. Jedná se tak o pestrou, ale přitom kompaktní a organickou sloučeninu, jejímž výsledkem je dynamická úvaha nad významem slova v dnešním světě a obrana smysluplné a kultivované lidské řeči.

https://www.divadlox10.cz/

Autor článku: Barbora Koláčková

Divadlo X10 uvede premiéru autorské inscenace Jeskyně slov

Inscenace

09.07.2020

Divadlo Archa uvede v červenci premiéru dokumentární inscenace Dům bez spánku

Divadlo Archa uvede 14. a 15. července premiéry dokumentární inscenace Dům bez spánku, jejíž přípravu přerušila koronavirová krize. Mladý divadelní kolektiv Nesladim, který tvoří skupina nezávislých umělců z Prahy a Paříže, věnuje ve své autorské inscenaci pozornost spánkovým poruchám, kterými podle posledních výzkumů trpí až třetina naší společnosti.

07.07.2020

Na Letní scéně divadla Vila Štvanice bude uvedena inscenace o dětské aktivistce Gretě Thunbergové

Na Letní scéně divadla Vila Štvanice dnes Divadlo Letí uvede premiéru představení o dětské aktivistce Gretě Thunbergové. Podle tvůrců se hra s názvem Greta bude věnovat nejen Thunbergové, ale i otázkám, které švédská školačka a její mnozí následovníci řeší a které ji vynesly až nominaci na Nobelovu cenu míru.

01.07.2020

Divadlo Mana připravuje komedii italského dramatika Enrica Luttmana 5 za 1

Českou premiéru komedie 5 za 1 italského dramatika Enrica Luttmana připravuje divadlo Mana v pražských Vršovicích. Zábavná hra o ženské síle a přátelství, v níž nechybí osvobozující humor, brilantní dialogy i detektivní zápletka, má v nastudování zkušeného režiséra Ondřeje Zajíce premiéru 15. září. Pětici žen různých generací, které společně řeší trable s muži i samy se sebou, ztvární Dana Černá, Stanislava Jachnická, Denisa Pfauserová, Tereza Vítů a Dana Sedláková.