30.01.2007 00:00

Divadlu v 7 a půl stále hrozí, že bude muset vrátit Brnu dotace

Brno 30. ledna (ČTK) - Brněnskému Divadlu v 7 a půl stále hrozí, že bude muset vrátit městu 2,4 milionu korun, které získalo na dotacích v posledních čtyřech letech. Důvodem jsou nepravdivé údaje uváděné v čestných prohlášeních doprovázejících žádosti o příspěvek na činnost. Brněnští zastupitelé neschválili návrh rady, podle něhož by město vrácení dotací nepožadovalo, neprošel ale ani opačný návrh, který by fakticky znamenal likvidaci divadla.

Zastupitelstvo se bude muset situací souboru znovu zabývat na jednom z příštích zasedání. Do té doby bude divadlo, které nyní nemá ani střechu nad hlavou, v nejistotě. Ve hře zůstávají všechny varianty, tedy odpuštění prohřešku i požadavek na vrácení peněz a podání trestního oznámení pro podvod. "Musíme návrh připravit znovu. Zatím nevím přesně, jak budeme postupovat," řekla ČTK náměstkyně primátora Barbora Javorová.

Šéf Divadla v 7 a půl Matěj Růžička v čestných prohlášeních uváděl, že nedluží městu žádné peníze. Přitom ale soubor neplatil nájem za nevelký pozemek u jednoho z bývalých sálů souboru. Původní pohledávka se z 9000 korun vyšplhala na 44.000 korun. Podle Růžičky šlo o nedopatření. "Dluh už jsme vyrovnali. A dotace jsme využili zcela v souladu s účelem, pro který byly poskytnuty," řekl ČTK. Více než dva miliony divadlo nyní nemá a podle Růžičky ani nikdy nemělo.

Většina koaličních zastupitelů by prohřešek odpustila. "Divadlo už bylo potrestáno tím, že letos nedostane žádnou dotaci. Pokud budeme chtít dotace zpět, zlikvidujeme divadlo úplně," uvedl radní Daniel Rychnovský (KDU-ČSL). Podle většiny opozice šlo o podvod. "Růžička několik let v podstatě klamal - vymáhal další dotace a uváděl nepravdivé informace," uvedl zastupitel Josef Kůta (KSČM). Podle ODS by měl rozhodnout soud.

Divadelní soubor má existenční potíže už řadu let. Ke konci roku musel opustit své sídlo v Kabinetu múz, který patří České spořitelně. Finanční ústav dal souboru výpověď kvůli dluhům. Divadlo nyní hledá náhradní prostory. "Vypadá to dobře, jsme již blízko k dohodě. Více prozradím ve středu. Čekám ještě na souhlas vlastníka s rekonstrukcí," uvedl Růžička.

Divadlo v 7 a půl funguje jako profesionální soubor od roku 1995. Věnuje se autorské tvorbě, často adaptuje pro divadlo velká díla světové literatury. Na repertoáru má dnes asi 20 titulů. Několik her muselo stáhnout, protože nevlastnilo autorská práva. Česká televize připravuje do vysílání záznam hry Palach 69-06, kterou o životě a smrti Jana Palacha nastudoval režisér Martin Františák.

tmd fcz

Autor článku: ČTK