25.03.2009 00:00

Divadlům pro děti chybí kvalitní hry, tvrdí odborník

Žďár nad Sázavou 25. března (ČTK) - Divadelním souborům hrajícím pro děti a mládež scházejí podle některých odborníků kvalitní hry. Členové a soubory si je musejí psát sami. V Česku navíc téměř neexistují profesionální scény, které se věnují výhradně tvorbě pro děti, více se na ni zaměřují amatérské divadelní soubory. ČTK to řekl Milan Strotzer - předseda poroty krajské přehlídky amatérských divadel hrajících pro děti Pohádkový mlejnek, která začala ve Žďáru nad Sázavou. 

"Když se podíváte do produkce agentury DILIA za posledních 30 let, tak tam najdete řádově 800 kousků, z toho 50 má hlavu a patu, a 750 nemělo nikdy spatřit papír, neměly být vytištěny a vydány, protože jsou to bláboly, prostě škváry," uvedl Strotzer. 

Soudě z návštěvnosti je podle něj zřejmé, že divadlo neostrouhalo, že zájem o ně je stále veliký a v podstatě neuspokojený. "Internet divadlo nezabije," míní. Dramaturgie krajských přehlídek divadla pro děti se prý přece jen v posledních letech zlepšuje, její devizou jsou právě autorské hry. 

Pohádkový mlejnek nabízí od středy do pátku sedm představení. Nejlepší může porota doporučit na národní přehlídku Rakovnická Popelka. Přehlídku na Staré radnici zahájila pohádka O Smolíčkovi v podání Divadla Radost Brno. Děti se mohou těšit ještě na Ženicha pro čertici v nastudování divadelního spolku z Chrudimi a pohádku Byl jednou jeden drak v podání místního divadelního spolku. 

Divadlo de Facto Mimo z Jihlavy sehraje ve čtvrtek autorskou hru Modrej drahokamen anóbrž zelená Gizela a mrkvajzníci a divadelní studio "V" Brno příběh O Popelce. V pátek se malí diváci od herců ze souboru Tak jo Brno dozvědí, Jak to bylo ve Strašidlákově. Přehlídku pak ukončí brněnské Divadlo Dráček Pohádkou o černé paní. Součástí přehlídky je výstava vodníků od ilustrátora Josefa Kremláčka. Vyhodnocení festivalu bude v pátek odpoledne na Staré radnici. 

mi sap

Autor článku: ČTK