04.10.2004 00:00

Diváky Slováckého divadla čeká rok osobností

Jen několik dnů dělí Slovácké divadlo od začátku neobvykle náročné a také nákladné kampaně k předplatnému na rok 2005. Zatím přichází s nabídkou titulů na příští, už šedesátou sezónu.

„Připravit vyvážený repertoár je v současné situaci, kdy je na Slovácké divadlo upřena taková pozornost ze stran diváků i divadelních recenzentů, velmi těžké. Naše dramaturgie to ale zvládla na výbornou,“ říká mluvčí divadla Josef Kubáník, podle kterého lze následující sezónu nazvat rokem osobností.

Hned první premiérou příštího roku bude komedie Svačina generálů režiséra Zdeňka Duška. Pozornost bude přitahovat hned ze dvou důvodů. Jedním je děj, ve kterém se skupina infantilních generálů rozhodne vyhlásit světu válku, což je navýsost aktuální téma, druhým důvodem je fakt, že Slovácké divadlo bude prvním souborem v Česku, který komedii Borise Viana uvede. Hned po ní diváky čeká lahůdka v podobě muzikálu Donaha! v režii Radka Balaše, jenž se souborem uherskohradišťského divadla nastudoval například Šakalí léta. Hlavní roli v muzikálu Donaha hraje parta ocelářů, která přijde o práci a nezbude jí nic jiného, než se začít živit striptýzem. Ředitel a režisér divadla Igor Stránský připraví na jaře příštího roku legendární Maryšu bratří Mrštíků a druhý stálý režisér uherskohradišťského divadla Ladislav Pešek přivede na jeviště komedii Neila Simona o dvojici stárnoucích herců s názvem Vstupte! Diváci se ale dočkají i dalších jedinečných projektů. Po dvou letech se do divadla totiž vrátí proslulá ruská režisérka Oxana Meleshkina – Smilková, jejíž Racek vynesl Slováckému divadlu mnohá ocenění včetně nominace na nejlepší inscenaci roku 2003. V příštím roce režisérka známá svými vysokými nároky na herce, nastuduje známou Lermontovovu Maškarádu. Poslední osobností, která v příštím roce zavítá do Slováckého divadle bude slovenský režisér Martin Porubjak, patřící ke špičce u našich východních sousedů. Uznávaný režisér spolupracující například se slovenským Národním divadlem. V Uherském Hradišti nastuduje Brechtovu Žebráckou operu.

„Představené tituly jsou samy o sobě tak lákavé, že nepochybujeme, že by nenaplnily naše hlediště. Nicméně nic nenecháme náhodě a od poloviny října spustíme kampaň, jakou Slovácké divadlo ještě nemělo. Stála nás sice spoustu peněz, ale šedesátá sezóna si ji zaslouží. Víc bych prozrazovat nechtěl, diváci se brzy dočkají,“ uzavírá Kubáník.

Více o Slováckém divadle na www.slovackedivadlo.cz

dramaturgie@sd.uh.cz

Autor článku: příspěvky veřejnosti