08.07.2022 12:40

Dnes se koná premiéra nového open-air projektu Divadla MeetFactory Válka je umění, ne věda

Únorové napadení Ukrajiny Ruskem a následný dlouhotrvající konflikt přiměl režisérku Apolenu Vanišovou a dramaturga Matěje Samce vrátit se k inscenaci Aluminiová královna z roku 2019 formou intervence. V open air-projektu Válka je umění, a ne věda, který bude mít premiéru v pátek 8. 7., se po krátkém společném soustředění setkají české herečky s herečkou ukrajinskou, čečenskou a s ruskými hudebnicemi.

„Zahraniční tisk. Samozřejmě The New York Times, z roku 2019. Od začátku války hodně čtu, ale raději na internetu. O současné invazi Ruska na Ukrajinu se mluví jako o Tiktokové válce. Anglická verze Twitteru se sama o sobě stala bojištěm, na němž se bojovalo skrze videa a nekonečnou záplavu memů.” Johana

Původní příběh dvou rozdílných žen - Češky po třicítce, která přemýšlí nad zprávami z okolního světa, a ženy zasažené válkou v Čečensku - rozšířila ukrajinská herečka Sofie Brahina, která do České republiky přišla letos na jaře jako uprchlice.

„Všechno šlo podle plánu… dokud 24. Rusko nezaútočilo na Ukrajinu. Probudila jsem se v 5 hodin ráno z výbuchů. To je mimo slova. Začali jsme sbírat věci. Nikdo nechápal, co bylo dál. Spali jsme ve sklepě. Ráno šel táta uklidit úlomky z raket. Rozhodli jsme se, že musíme odejít.” Sofia

Hlavní témata inscenace Aluminiová královna z roku 2019 vycházela z otázek, kde se v ženách bere síla bojovat o život i za cenu ztráty jeho původního smyslu, jak silný vliv má kategorické a přísné rozdělení mužské a ženské role na ty, v jejichž životě byla tato určení rozbita a převrácena. Vedle toho také, jakým způsobem se může současný člověk žijící na západě, jehož se tragédie sice bezprostředně netýkají, vyrovnávat s tím, že je zprávám o nich dnes a denně vystavován.

Smyslem nového projektu není vyčerpávající společensko-politická analýza. „Věříme však, že sdílení emocí, které v každé člence a členovi týmu odlišným způsobem pracují, může napomoci formulovat pozoruhodnou a potřebnou zprávu o tom, čím si v současné době procházíme,” vysvětluje dramaturg Matěj Samec. „Je zajímavým paradoxem, že osamělost člověka, skrolujícího Twitterem je blízká osamělosti toho, kdo je například odstřižen od  zpráv o své rodině. I zde vidíme smysl našeho projektu a snad i jeho poselství: nejsme sami, ne nutně.”

Projekt Válka je umění, a ne věda se netradičně hraje na dvorku MeetFactory, premiéra proběhne v pátek 8. 7. 2022,
další reprízy pak 9. 7., 10. 7.
K dispozici jsou anglické titulky.

scénář: Matěj Samec a Apolena Vanišová
režie: Apolena Vanišová
dramaturgie: Matěj Samec
scénografie: Apolena Vanišová, Pavel Havrda, Johana Střížková
světla: Robert Palkovič
hudba: Anna Pinskaya a Marina Rojkova
produkce: Magda Juránková
hrají: Johana Schmidtmajerová, Zajnap Albastová, Hana Müllerová, Sofiia Brahina, Johana Střížková

Válka je umění, a ne věda

Autor článku: Zuzana Kolouchová; foto: archiv MeetFactory