23.11.2006 00:00

Do Brna se v prosinci sjedou baletní tanečníci z celé Evropy

Brno 23. listopadu (ČTK) - Více než 120 tanečníků se v prosinci zúčastní druhého ročníku Mezinárodní baletní soutěže Brno 2006. Kromě domácích umělců přijedou i soutěžící z Ruska, Německa, Polska, Litvy, Srbska a dalších zemí. Vítěze vybere ve dvou kategoriích mezinárodní odborná porota.

Podle uměleckého šéfa baletu brněnského Národního divadla Karla Littery mají interpretační soutěže pro tanečníky velký význam. "Dávají jim možnost konfrontovat výsledky práce. Poskytují také šanci získat nabídky do angažmá u nás i v zahraničí nebo pozvání na galakoncerty a světové soutěže," řekl ČTK Littera. Na své si přijdou i milovníci baletu. "Během několika dnů mohou vidět práci velkého množství tanečníků, a získat tak přehled, o současném stavu baletního umění," uvedl Littera.

První ročník mezinárodní přehlídky se konal v Brně v roce 2003, navazuje však na dlouhou tradici interpretačních soutěží, kterých se účastnili domácí tanečníci. Konaly se ve městě v různě dlouhých intervalech od konce 70. let minulého století.

Soutěž začíná v Janáčkově divadle 14. prosince, vyvrcholí slavnostním vyhlášením vítězů 17. prosince. V první kategorii změří síly profesionálové mladší 25 let, v druhé studenti konzervatoří starší 14 let.

tmd fcz

Autor článku: ČTK