19.10.2006 00:00

Do části prostějovského divadla se vrací původní výzdoba

Olomouc 19. října (ČTK) - Do původní podoby se vrací promenoár, tedy prostor určený k promenádám, v prvním patře prostějovského divadla v secesním Národním domě. Restaurátoři odstranili následky necitlivých změn v interiéru z let 1942 až 1944 a lidé budou moci obdivovat obnovené štuky a mosazné lustry. Rekonstrukce interiéru divadla se chýlí ke konci, sezona bude zahájena 14. listopadu, řekla dnes ČTK Eva Zelená z divadla.

Promenoár stejně jako další části divadla poznamenaly výrazné změny během druhé světové války. Okna byla zaslepena, štukové stropy skryty pod sníženým stropem a původní světla odstraněna. Přestavba, kterou navrhl profesor brněnské německé techniky architekt Emil Tranquillini, setřela osobité rysy stavby Jana Kotěry z let 1906 až 1907. "Štuky na stropech zůstaly zachovány, bylo nutné sundat snížený strop a restaurovat je. Štukový pás na bočních stěnách zachován nebyl, odborníci ho znovu zhotovili podle dobové dokumentace," uvedla Zelená.

Na svá původní místa se vrátily i mosazné lustry. "Některé se dochovaly, ale byly v žalostném stavu, většinou se jednalo jen o zlomky. Tři musely být vyrobeny nově, čtyři se podařilo složit z dochovaných částí," vysvětlila Zelená. Po 60 letech se na balkoně divadla znovu objeví monumentální osvětlovací kandelábry.

Rekonstrukce interiéru divadla začala koncem května. Úprav se dočkala sedadla, podlahové krytiny, tapety i bufet.

Kapacita divadla je 513 míst. V secesním Národním domě se divadlo hraje sto let. Ve městě však není stálý soubor, proto přijíždějí hostující divadla. Výjimkou bylo podle Zelené HaDivadlo, které v Prostějově vzniklo v roce 1974, ale po deseti letech ho opustilo. Městské divadlo ročně navštíví až 60.000 diváků.

Národní dům je unikátní secesní památkou evropského významu. Patří k významným dominantám města a je jeho hlavním kulturním a společenským centrem. Byl postaven v letech 1905 až 1907 podle návrhu předního představitele české secese Jana Kotěry.

Martina Šaradínová snm

Autor článku: ČTK