21.11.2006 00:00

Do Česka přijede zakladatelka izraelského tanečního souboru

Praha/Ostrava 21. listopadu (ČTK) - Zakladatelka izraelského tanečního souboru Kibbutz Contemporary Dance Company a československá rodačka Jehudit Arnonová navštíví ve dnech 24. až 27. listopadu Českou republiku. Zúčastní se české premiéry tanečního projektu s židovskou tématikou Purim aneb Volba osudu, která se bude konat v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě.

Arnonová přijede na pozvání Národního divadla moravskoslezského. Ostravská inscenace projektu maďarského choreografa Williama Fomina a skladatele Ference Jávoriho bude Arnonové věnována. ČTK to dnes sdělila Zita Rádlová z izraelského velvyslanectví v Praze.

Jehudit Arnonová se narodila se v Komárně v tehdejším Československu. Od dětství se zajímala o tanec a pohyb. Během druhé světové války byla vězněna v nacistických koncentračních táborech, kde byla spolu s několika dalšími vězenkyněmi nucena tančit na vánočním večírku pro německé důstojníky. Jako jediná odmítla s vědomím toho, že ji čeká téměř jistá smrt. Trestem za její prohřešek bylo dlouhé stání bosky ve sněhu - tehdy si řekla, že pokud se někdy z pekla tábora dostane, bude se věnovat naplno tanci.

V roce 1948 emigrovala do Izraele. Společně s manželem a dalšími přistěhovalci založili kibuc Ga'aton, kde brzy začalo fungovat taneční centrum. Nejprve se jako amatéři věnovali lidovým tancům, brzy se ale v kibucu začal rozvíjet moderní tanec na stále profesionálnější úrovni.

Jehudit se začala intenzivně zabývat vzděláváním mladých tanečníků a založila soubor Kibbutz Contemporary Dance Company, který řídila od roku 1970 do roku 1996, kdy předala funkci svému žákovi Ramimu Be'erovi.

Již několik desítek let je Kibbutz Contemporary Dance Company jedním z nejslavnějších tanečních souborů na světě. V Praze vystupoval v roce 1992 ve Státní opeře v rámci festivalu Tanec Praha a v roce 2001 při příležitosti 53. výročí vyhlášení nezávislosti Izraele.

"Specifikum našeho souboru tkví v tom, že všichni jeho členové jsou odchovanci jedné taneční školy, tanečního učiliště kibucu Ga'aton, jež má v současnosti na 400 žáků," uvedla Arnonová při pražské návštěvě v roce 1992. Významným aspektem její práce se stává víra v budoucnost tance jako univerzálního prostředku mezinárodního dorozumění, řekla tehdy.

Markéta Horešovská mal

Autor článku: ČTK