07.04.2017 09:54

Do divadla Reduta se vrací Rainer Werner Fassbinder

Letošní měsíc duben je v činohře Národního divadla Brno zasvěcen návratu legendy, jež si svou spalující vášní, světovou proslulostí ani mírou talentu nezadá se samotným Wolfgangem Amadeem Mozartem. Redutu totiž po letech opět zcela pohltí dílo Rainera Wernera Fassbindera. Enfant terrible Nové vlny německého filmu, insomniak, workoholik, rebel i estetická veličina se na Zelný trh vrací prostřednictvím jevištní adaptace svého scénáře Strach jíst duši, jehož filmová podoba byla v roce 1974 dvojnásobně vyznamenána na legendárním festivalu v Cannes.

V příběhu stárnoucí osamělé uklízečky Emmi Kurowské, a o generaci mladšího „ušlechtilého divocha“ Salema, jevištně ožívá něžně brutální motiv milostného setkání dvou diametrálně odlišných světů.  Původní scénář, který pro činohru NdB nově přeložil Martin Sládeček, se ve scénické úpravě Petra KlariNa Klára a renomovaného režiséra Jana Friče, který se od příští sezony stane tvůrčí posilou pražského Národního divadla, žánrově posunul k romantické kabaretní romanci s pohádkovými rysy.

Razantně rozverná inscenace Strach jíst duši je nevázanou, hořce ironickou oslavou mezilidských vztahů. Love story navzdory. Rozdílnému věku, národnosti i sociální skupině. Ivana Hloužková a Roman Blumaier v romanci, která tu ještě nebyla. Ve fantaskně imaginativní scénografii Jana Štěpánka, jíž vévodí groteskní naddimenzované kostýmy, a brilantním light designu Martina Špetlíka, bude odvyprávěn příběh, o němž jistě snilo mnoho žen:  Popelka za zenitem a ze servisu šejk. O překážkách, jež pod kopyta milenců pokládá nepřející společnost a nezřídka i oni sami. I o lásce, jež horory přináší… V dalších rolích se představí např. Jan Grundman, Petr Bláha, Isabela Bencová Smečková, Monika Maláčová, Gabriela Štefanová a další.

www.ndbrno.cz

Autor článku: Vítězslav Charvát