03.04.2007 00:00

Do Jeseníku se v sobotu sjedou ochotníci na Divadelní žatvu

Jeseník 3. dubna (ČTK) - Zhruba stovka ochotníků z celého Jesenicka i okolí se v sobotu 7. dubna sjede do Jeseníku na tradiční akci s názvem Divadelní žatva. Pohádky, scénky či divadelní inscenace malým i velkým divákům představí osm souborů. Akce se v jesenickém divadle uskuteční pojedenácté, řekla ČTK Lubomíra Macháčková z Městských kulturních zařízení Jeseník.

"Akci pořádáme proto, aby ochotnické divadlo v regionu nevymřelo. Rozhodli jsme se proto založit tradici divadelní přehlídky s podtitulem Co se urodilo v divadelních zkušebnách," dodala.

Přehlídky se zúčastní soubory ze základních škol, gymnázií i ochotnické soubory. "Odehrají se vždy dvě představení a poté bude následovat reflexe s režisérem. Přispívá to k zlepšení úrovně souborů," doplnila Macháčková.

Návštěvníci sobotní přehlídky se mohou těšit například na Ježibaby z Babína v podání Kantorů z Mikulovic, Madlenku z kovárny od ochotníků z Vlčic nebo na Fausta a Markétku, které představí malí divadelníci ze Základní školy ve Zlatých Horách. Poradce jim při jejich vystoupení bude dělat Saša Rychecký z ostravského divadla.

Podobná přehlídka ve větším rozsahu se koná v Olomouckém kraji každoročně také v Kojetíně na Přerovsku. Na šestidenní festival divadelních souborů tam míří pravidelně soubory z celé Moravy. Akce se letos konala popatnácté. Součástí přehlídky jsou kromě představení také veřejné besedy, kdy odborníci probírají se členy souborů například scény či jejich herecké výkony.

ftv fcz

Autor článku: ČTK