10.07.2009 00:00

Do jubilejní 70. sezony jde Horácké divadlo se šesti premiérami

Jihlava 10. července (ČTK) - Do jubilejní 70. sezóny vstupuje Horácké divadlo v Jihlavě se šesti premiérami. Dramaturgie zachovává příklon k odlehčeným titulům. Obsahuje dva výrazné muzikály My Fair Lady a Baladu pro banditu. Jediným závažnějším titulem bude drama Arthura Millera Čarodějky ze Salemu, jinak diváci uvidí převážně konverzační komedie, řekl ČTK ředitel divadla Josef Fila

Sezonu zahájí 5. září premiéra jedné z nejranějších komedií Williama Shakespeara Komedie plná omylů. Říjnové Čarodějky ze Salemu vystřídá v prosinci muzikál My Fair Lady podle hry George Bernarda Shawa Pygmalion. Na leden roku 2010 je připravena premiéra komedie Johna Godbera To byla ale noc! Po březnové Baladě pro banditu zakončí sezonu dramatizace románu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále

Už letos koncem května mohli diváci vidět v předpremiéře sedmý titul, který divadlo připravilo jako bonus ke svým 70. narozeninám. "Je to fraška s krkolomným názvem Tatínku, ubohý tatínku, maminka tě pověsila v šatníku a mně je tak smutno. V komedii vytvoří v 70. divadelní sezóně dvě z rolí dva sedmdesátníci - herci Eva Kaplerová a Zdeněk Dryšl," uvedl Fila. 

Přízeň návštěvníků k Horáckému divadlu podle ředitele stále trvá. Letos v prvním pololetí dosáhla návštěvnost 94 procent, což je o čtyři procenta víc než ve stejném období minulého roku. "Rekordmanem na podmínky Horáckého divadla byla inscenace amerického muzikálu Donaha!, který byl na repertoáru dva a půl roku a dočkal se 62 repríz," prohlásil Fila. 

Předplatitelé ve 20 abonentních skupinách představují 50 procent návštěvníků. V uplynulé sezoně jich bylo 4592, z toho 1880 přímo z Jihlavy, zbytek z celého regionu. Svoz zajišťuje divadlo vlastními autobusy ze 161 měst a obcí kraje Vysočina. Letos je zatím 4633 majitelů abonentních vstupenek, což je asi o 40 víc než loni. Jejich počet by se podle Fily mohl ještě zvýšit po zavedení další svozové linky z Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. 

Ze souboru divadla letos odchází Jiří Vobecký, Ludmila Forétková a Kateřina Jačková. Ansámbl naopak do nové sezóny posílí jednadvacetiletá ostravská konzervatoristka Vladimíra Čapková. Hostovat bude Lucie Škodová z Jihočeského divadla v Českých Budějovicích a bývalá členka souboru Eva Kaplerová. 

bjr mal
    
    
    

Autor článku: ČTK