13.08.2015 09:48

Do kin se chystá revoluční Othello s černým Jagem

Poprvé v historii Královské shakespearovské společnosti nabádá benátského mouřenína Othella k vraždě Jago s černou pletí. Revoluční obsazení jedné z hvězd seriálu Hra o trůny, britsko-tanzanského herce Luciana Msamatiho do tradičně bělošské role závistivého manipulátora dodalo jedné z vrcholných tragédií Williama Shakespeara zcela nový rozměr.

Othella si k tomu v režii zkušeného Iqbala Khana zahrál muž, který skoro dvacet let právě tuto postavu hrát odmítal, Hugh Quarshie, známý z Hvězdných válek, Highlandera či lékařského seriálu Holby City. Převratné moderní představení dva dny před jeho derniérou uvidí v přímém přenosu od 19.45 diváci kin Aero v Praze, Svět v HodoníněVesmír v Náchodě. Ze záznamu inscenaci chválenou mnoha britskými kritiky postupně promítnou také kina Elektra (Luhačovice), Kotva (České Budějovice), Art (Ostrava) a Bio Central (Hradec Králové).

Muž, který nechtěl hrát Othella
Othello patří mezi největší a nežádanější role pro černošské herce. Hugh Quarshie nicméně v roce 1998 veřejně prohlásil, že právě benátského mouřenína, který se z šlechetného vojevůdce změní v nebezpečného žárlivce, by herci s tmavou pletí hrát neměli – jinak se mohou podílet na jejich další stereotypizaci lidí jako nestabilních lidí snadno podléhajících vášním. Nynější umělecký šéf Royal Shakespeare Company Gregory Doran se přesto nevzdal myšlenky, že by si Quarshie Othella někdy zahrál. Nakonec se mu ho povedlo přemluvit a britský herec ghanského původu se po devatenácti letech vrátil k RSC.

Nová inscenace ve Statfordu nad Avonou je jedinečná i z dalšího důvodu. Poprvé v historii RSC dostal roli Othellova protivníka Jaga další černošský herec, Lucian Msamati. Stále kontroverzní rasová problematika hry se tak zajímavě posunula. Iqbal Khan, který pro RSC před třemi lety přenesl Mnoho povyku pro nic do současné Indie a na kontě má i muzikály či opery, do představení přidal i odkazy na waterboarding, nově interpretoval klíčovou scénu Othellova záchvatu a soustředil se hlavně na motiv zrady. Inscenace, která se v anglickém Stratfordu nad Avonou hraje od června, sklidila řadu pochvalných ohlasů.

Aerofilms

Royal Shakespeare Company

Autor článku: Zuzana Raušová, Aerofilms

Do kin se chystá revoluční Othello s černým Jagem