25.10.2018 15:53

Do kin se vrací v přímém přenosu z Národního divadla v Londýně Frankenstein

Dvě stě let uplynulo letos od vydání jedné z nejznámějších a nejvlivnějších knih historie, Frankensteina od Mary Shelley. Při té příležitosti se před nadcházejícím Halloweenem do kin vrací jeden z nejúspěšnějších přenosů NT Live v energické režii oscarového vítěze Dannyho Boylea. Ve své adaptaci Frankensteina dramatik Nick Dear nahlíží děsivý příběh o povaze dobra a zla i zodpovědnosti vědy především z pohledu Stvoření, opuštěného výtvoru geniálního, arogantního vědce Viktora Frankensteina. V obou hlavních rolích se v zimě 2011 v britském Národním divadle střídali představitelé dvou moderních televizních Sherlocků, Benedict Cumberbatch (Sherlock od BBC) a Jonny Lee Miller (Jak prosté od CBS). Verzi s Millerem v titulní roli čeští diváci opět uvidí např. v pražském kině Světozor v pondělí 29. října od 19.45. Do konce roku inscenaci opatřenou českými titulky promítne sedm tuzemských kin.

Návrat k inteligenci předlohy

Útlý román, který začala osmnáctiletá Mary Godwin psát jedné chladné letní noci u Ženevského jezera v domě lorda Byrona a dokončila nedlouho před porodem svého prvního dítěte už jako Mary Shelley, manželka slavného básníka, první čtenáři spatřili v březnu 1818. A byli ohromeni jako originalitou a hrůzostrašnou zápletkou o muži, který dokázal stvořit živou bytost. Ta se pevně vryla do našeho kulturního povědomí a byla bezčetněkrát využita, opakována, variována a parodována. Viktor se ovšem v následujících verzích proměnil v archetyp šíleného vědce, zatímco z jeho nebohého, děsivého stvoření se stalo němé hromotlucké monstrum.

Divadelní adaptace Nicka Deara, kterou National Theatre hrálo po dobu několika týdnů od února 2011, vrátila pozornost publika ke komplexním charakterům a vztahům z předlohy. Ačkoliv ve hře pro přehlednost chybí většina vedlejších motivů a několik postav, příběh stále stojí na osudovém vztahu dvou vysoce inteligentních bytostí, který vybízí k otázkám o původu násilí, kognitivním vývoji i potřebě lásky. Zároveň se v režii slavného filmaře Dannyho Boylea (Trainspotting, Milionář z chatrče) odvíjí jako strhující emotivní drama v ohromujícím steampunkovém stylu, které vybízí k opakovanému zhlédnutí.

Jedna hra, dvě představení

Velkou zásluhu na tom, že se z Frankensteina stal obrovský hit nejen National Theatre ale také cyklu přenosů do světových kin NT Live, mají dva herci, kteří nezvykle alternovali obě hlavní role – Benedict Cumberbatch, v roce 2011 čerstvě proslavený jako Sherlock, na něhož čekala role superhrdiny Doctora Strange i oscarová nominace za drama Kód Enigmy, a Jonny Lee Miller, při premiéře známý z Boyleova kultu Trainspotting a budoucí moderní Sherlock z amerického seriálu Jak prosté. Oba za své obdivuhodné, intenzivní výkony společně získali obě nejprestižnější britské divadelní ceny, Olivier a Evening Standard. Kamery NT Live zachytily proto Frankensteina dvakrát a porovnání obou verzí, k němuž máme letošní podzim opět příležitost, nejlépe ukazuje, nakolik dokáže herec ovlivnit danou roli.

www.ntlive.cz | www.vicnezfilm.cz

Autor článku: Radek Pavlovič

Do kin se vrací v přímém přenosu z Národního divadla v Londýně Frankenstein

Zahraniční divadlo

24.04.2024

Dirigenta Jakuba Hrůšu čeká debut v Carnegie Hall

Český dirigent Jakub Hrůša si připíše zdolání další mety ve své kariéře: nyní ho čeká debut v legendární koncertní síni Carnegie Hall. Bamberští symfonikové v čele s Jakubem Hrůšou zahrají Preludium k Wagnerovu Lohengrinovi.

22.04.2024

Vieme, ktoré dramatické texty sa dostali do finále súťaže o najlepší dramatický text v slovenskom a českom jazyku DRÁMA 2023

Do 24. ročníka súťaže DRÁMA bolo prijatých 40 textov, z toho 16 v českom a 24 v slovenskom jazyku. Porota súťaže ocenila tri z nich, do finále súťaže pôvodných dramatických textov v slovenskom a českom jazyku postúpili tieto autorky a autor (v abecednom poradí): Jana Borsuková s textom Nahá, Vilém Dubnička s textom České moře aneb Královec na prvním místě, Barbora Rokytová s textom Nějak tě nestíhám.

15.04.2024

Pucciniho Vlaštovka zabarvená do stylu art deco míří z Metropolitní opery do kin

Pozdní dílo italského skladatele Giacoma Pucciniho Vlaštovka se na prkna Metropolitní opery v New Yorku vrací po více než dekádě a 20. dubna míří v přímém přenosu také na plátna kin v rámci oceňované série MET: Live in HD. Hořkosladký milostný příběh sofistikované kurtizány a jejího partnera, který své milé chce nabídnout víc než prázdný život v přepychu, posunul režisér Nicolas Joël do dvacátých let dvacátého století do snového světa Paříže v duchu stylu art deco.