21.05.2001 00:00

Do konkursu na ředitele ND se přihlásilo šest uchazečů

PRAHA 18. května (ČTK) - Šest uchazečů se přihlásilo do konkursu na budoucího ředitele Národního divadla v Praze (ND), který začátkem dubna vyhlásil ministr kultury Pavel Dostál. Ministerská mluvčí Dita Fuchsová dnes ČTK řekla, že jimi jsou ředitel plzeňského divadla Jan Burian, operní režisér Karel Drgáč, ředitel Státní opery Praha Daniel Dvořák, bývalý předseda rady České televize Vladislav Kučík, někdejší dramaturgyně baletu a vedoucí zahraničního oddělení ND Renata Sabongui a dosavadní ředitel české první scény Jiří Srstka.

"O budoucím řediteli Národního divadla má ministr Dostál rozhodnout do konce června tak, aby mohl z provozních důvodů nastoupit už k 1. září tohoto roku," uvedla Fuchsová. Dosavadnímu řediteli Jiřímu Srstkovi končí funkční období v červnu 2002. V čele ND je od roku 1994, předtím byl dva roky jeho správním ředitelem. Funkční období nového ředitele bude pětileté.

Výběrové řízení se uskuteční ve třech kolech. Po manažerských a psychologických testech budou jednotliví uchazeči obhajovat své projekty před komisí. V té usednou například zástupci ministerstva kultury, činohry a opery české první scény, divadelní kritici, dirigent Libor Pešek, dramatici Pavel Kohout, Karel Steigerwald, František Pavlíček a Milan Uhde. "Ve třetím kole rozhodne ministr Pavel Dostál," dodala Fuchsová.

Srstka byl někdejším ministrem Pavlem Tigridem bez veřejného výběrového řízení jmenován v roce 1994 na dobu neurčitou. Ministr Jaromír Talíř pak v roce 1997 vyhověl jeho žádosti a změnil jmenování do konce června roku 2002, aby bylo v souladu s jmenováním šéfů uměleckých souborů ND na dobu určitou.

Kandidáti museli předložit návrh koncepce činnosti včetně jmen oslovených a potvrzených uměleckých šéfů, návrh dramaturgie činohry, baletu a opery na jednu sezónu a návrh koncepce řízení divadla jako významné národní umělecké organizace včetně představ o jejím financování.

Autor článku: redakce