09.11.2006 00:00

Do Londýna míří invaze z Čech

Londýn 9. listopadu (zpravodaj ČTK) - Česká invaze je název nového programu, který ukazuje Londýňanům v soustředěné podobě českou kulturu. Páteří programu jsou podle Renaty Clarkové z londýnského Českého centra divadelní představení, výstava, audiovizuální instalace a filmová retrospektiva Miroslava Ondříčka.

Invaze začíná právě Ondříčkovou víkendovou retrospektivou od pátku a bude pokračovat do 2. prosince. "Kromě představení divadelní společnosti Farma v jeskyni, čerstvě ověnčeného cenami z Edinburského mezinárodního festivalu Fringe, se uskuteční světová premiéra výtvarného a hudebně-divadelního projektu Petra Nikla s Balanescu Quartet, filmová pocta Miroslavu Ondříčkovi, výstava divadelní fotografie z Malé inventury 2006 a diváci uvidí i interaktivní výtvarnou pozvánku Krištofa Kintery na Pražské Quadrienale 2007," vypočítala Clarková.

Akce jsou součástí Festivalu středoevropského a východoevropského umění a divadla (FEEAST'06), který se v Londýně koná v Londýně již druhý rok. Letos bude jeho součástí také první britský veletrh divadelních a tanečních projektů ze střední a východní Evropy (CEEPAM, Central and Eastern European Performing Arts Market) pro profesionály z oboru.

Cílem CEEPAM je vytvořit prostor pro propagaci divadelních a tanečních souborů a výjimečných projektů a navázat vztahy mezi organizacemi, umělci a festivaly. Soubory mohou ukázat své umění promotérům, agentům, ředitelům festivalů a divadel z Velké Británie a zahraničí.

České divadlo bude na veletrhu zastupovat prezentace Českého centra a Divadelního ústavu, loutkové divadlo Líšeň a taneční projekt Jara Vinařského Mše.

Retrospektiva kameramana Miroslava Ondříčka je na programu desátého ročníku festivalu českých filmů organizovaného Českým centrem Londýn, jenž se koná pravidelně v londýnském repertoárovém kině Riverside Studios.

Ondříček v 60. letech pomáhal vytvořit fenomén české nové vlny, světově proslul především díky úspěšné kariéře v Hollywoodu a významně přispěl k zlatému fondu britské kinematografie svou spoluprácí s anglickým režisérem Lindsay Andersonem.

Diváci uvidí výběr z Ondříčkovy tvorby. Z českých titulů to budou Lásky jedné plavovlásky, Intimní osvětlení, Hoří, má panenko a Konkurs, anglické intermezzo zastoupí film Bílý autobus a Kdyby... a z Ondříčkovy americké tvorby Amadeus, Ragtime, Jatka č.5, F/X Vražda podle iluzí. Po londýnské premiéře se přehlídka představí také ve skotském Edinburghu.

Jiří Majstr sd

Autor článku: ČTK