28.08.2020 15:10

Do MdB spolu s muzikálem Poslední loď připluje i Sting

Již v únoru 2019 se Městské divadlo Brno stalo první českou scénou, které se podařilo získat práva na uvedení muzikálového hitu Poslední loď, jenž je kritiky označován za „výrazný počin, který se řadí k tomu nejlepšímu na poli hudebního divadla“. Od té doby Poslední loď na Hudební scénu připlula celkem pětatřicetkrát. Její následující plavba, která se uskuteční v neděli 13. září 2020, bude však oproti všem předcházejícím představením zcela výjimečná. Do hlediště Hudební scény totiž společně s ostatními diváky usedne vzácný host, kterým nebude nikdo jiný než samotný autor hudby a písňových textů Gordon Matthew Thomas Sumner, jehož celý svět zná pod uměleckým jménem Sting!

Anglický hudebník pohybující se na rozhraní všech žánrů, bývalý frontman skupiny The Police a příležitostný herec se narodil v roce 1951 v severovýchodním anglickém městě Wallsend jako nejstarší ze čtyř dětí. Syn kadeřnice a inženýra prožil celé dětství v bezprostřední blízkosti místních obrovských loděnic, které udávaly ráz nejen celému městu, ale silně ovlivnily i malého Gordona. Když přibližně v deseti letech viděl Královnu Matku, projíždějící městem a mávající na strhané dělníky, rozhodl se, že nepůjde ve stopách svých předků a opustí město i loděnici směrem k jinému, snad krásnějšímu životu. A jelikož byl nadaným studentem, podařilo se mu získat stipendium na soukromém gymnáziu v Newcastlu, čímž se jeho život skutečně změnil.

Vzpomínky na těžce pracující muže, kteří neznají nic než tvrdou dřinu v loděnicích, však celou dobu nosil v hlavě. Až nakonec dozrál čas a všechny příběhy z dětství zhmotnil ve velmi osobním muzikálu zasazeném právě do tohoto prostředí. V něm se hlavní postava Gideon Fletcher vrací do rodného města, aby zde našel… co vlastně? Stíny ze své minulosti, dceru, o které nevěděl, lásku, kterou si myslel, že ztratil, loděnici, od níž utekl a teď ji svým návratem zachraňuje, ale hlavně sám sebe… Objevují se tu i silné paralely ve vztahu mezi otcem a synem a jejich rozdílným názorem na synovu budoucnost v loděnicích. Poslední loď tak vzdává hold ztraceným mužům průmyslového věku a vrací důstojnost těm, jejichž práce zmizela za moře.

Muzikál The Last Ship měl na Broadwayi premiéru v roce 2014 a získal i dvě nominace na Cenu Tony. Obsahuje přes 20 hudebních čísel, mezi kterými najdeme jak písně původní, tak i dříve napsané skladby jako Island of SoulsAll This Time ze Stingova alba The Soul Cages z roku 1991, dále píseň When We Dance z desky Fields of Gold z roku 1994 a také skladbu Ghost Story z alba Brand New Day z roku 1999. Nejen tyto, ale i ostatní Stingovy melodie, ve kterých se mísí jazzové i rockové prvky za dozvuku irských balad, jsou nabité emocemi a skvěle tak dokreslují všechny politické i milostné linie příběhu.

Poslední loď je zkrátka muzikál, který se vám zavrtá pod kůži. Navíc jedinečná šance sdílet tento silný zážitek v jednom sále společně se samotným autorem je zcela neopakovatelná! Nenechte si proto ujít tuto mimořádnou událost, která se uskuteční v neděli 13. září 2020 na Hudební scéně Městského divadla Brno.

Autor článku: Kateřina Vižďová; Foto: Archiv MdB