14.01.2008 00:00

Do Moravského divadla loni přišlo více diváků než v roce 2006

Olomouc 14. ledna (ČTK) - Počet návštěvníků olomouckého Moravského divadla vloni meziročně vzrostl přibližně o 16.000 lidí. ČTK to řekl vedoucí marketingu divadla Jan Žůrek. Podotkl ale, že celkový počet 95.000 diváků v roce 2007 je vyšší hlavně proto, že předešlá sezona roku 2006 byla poznamenána rekonstrukcí budovy, a tak byla o 1,5 měsíce kratší. Přesto je loňská návštěvnost zhruba o 10.000 diváků vyšší než v roce 2005.

Průměrná návštěvnost všech představení dosáhla vloni 71 procent. Znamená to, že ze 455 sedadel zůstalo prakticky každé třetí neobsazené. Žůrek to ale považuje za dobrý výsledek. "Až 20 procent všech sedadel je na místech s omezeným výhledem. Například na galerii nebo ve třetí řadě balkonu. Vysocí lidé tam mají problém s koleny, menší zase nevidí," uvedl Žůrek. Ředitel divadla Václav Kožušník by se těchto míst ale nerad vzdával. "Tím by se snížila kapacita, tomu se snažíme ubránit," uvedl. Divadlo mělo v roce 1830 tisíc míst, i když některá k stání, a v roce 1946 ještě 600 míst. Ředitel je proto ochoten uvažovat spíše o slevě pro problematická místa.

Absolutně vyprodána byla vloni baletní představení The Beatles & Queen. Velmi dobře si také vedla Verdiho opera Attila, která měla návštěvnost 85 procent. Navíc v ní hostoval i jeden z nejžádanějších italských tenorů současnosti Gianluca Zampieri. "To je na operu v italštině naprosto úžasné. Olomoucké publikum vždy inklinovalo více k operetě," uvedl Žůrek. Právě u operety podle něj nelze vybrat nejúspěšnější titul sezony. "Všechny čtyři měly stejnou návštěvnost s průměrem 87 procent," řekl Žůrek. U činohry se nejlépe dařilo Dámskému krejčímu v režii Romana Groszmanna. Obsadil všechny role pouze mužskými herci. Návštěvnost dosáhla 65 procent.

Moravské divadlo chce letos začít prodávat vstupenky také prostřednictvím terminálu ve Šternberku. "Terminály by mohly být i v olomouckém infostředisku na radnici a domluvit se chceme i s Univerzitou Palackého," doplnil Kožušník.

Divadlo je příspěvkovou organizací města. Rozpočet na letošní rok činí 80 milionů korun. Je to o osm milionů méně, než kolik divadlo požadovalo. Celkem zaměstnává 270 pracovníků, z toho je 160 výkonných umělců.

knc snm

Autor článku: ČTK