10.11.2016 13:50

Do Prahy přijede slavný německý skladatel a režisér Heiner Goebbels

Přední německý divadelní režisér, skladatel a pedagog Heiner Goebbels se v rámci festivalu dokumentárního divadla AKCENT ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem představí v pražském divadle Archa s přednáškou „Explain nothing. Put it there. Say it. Leave.“ - Theatre as experience. Festival AKCENT se uskuteční mezi 10. a 27. listopadem v Divadle Archa.

Spolupráce Institutu umění – Divadelního ústavu s festivalem AKCENT navazuje na předchozí ročník, kdy byla na festival pozvána dramatička, herečka, lektorka a aktivistka Jessica Litwak. Ta v rámci AKCENTU vedla workshop sólové a skupinové techniky sociálně angažovaného divadla. Díky mezinárodnímu projektu Create to Connect se tento rok festivalu zúčastní i Heiner Goebbels. Jeho přednáška, která nese název „Nic nevysvětluj. dej to tam. řekni to. odejdi. – divadlo jako zkušenost.”,  proběhne 14. listopadu od 11 hodin. Vstup na ni je volný, je však potřeba včasná registrace skrze webové stránky festivalu.

Mezinárodní festival dokumentárního divadla AKCENT se koná od roku 2010 a jeho pořadatelem je Divadlo Archa. Festival se zaměřuje na vnímání divadla jakožto specifického komunikačního prostředku umožňujícího překonávat hranice. Kompletní program festivalu je zveřejněn na stránkách www.festivalakcent.cz.
 

Heiner Goebbels (*1952) patří k nejvýznamnějším představitelům současného experimentálního hudebního divadla, je důležitou osobností soudobé vážné hudby a radioartu, divadelním režisérem, skladatelem a tvůrcem instalací. Heiner Goebbels zároveň působí jako pedagog na univerzitě v Giessenu a je také prezidentem Divadelní Akademie v Hessenu. Svoji kariéru začal v duu se saxofonistou Alfredem  Harthem a v avantgardní rockové skupině Cassiber. Od poloviny 80. let se začal věnovat rozhlasovým kompozicím, často ve spolupráci s východoněmeckým dramatikem Heinerem Müllerem, a vlastní skladatelské tvorbě. Od konce 80. let se věnuje hudebnímu divadlu, teorii a později i pedagogické činnosti. V Česku byly představeny jeho inscenace Die Befreiung des Prometheus, I went to the house but did not enter A Songs of Wars I have seen. Goebbelsova hudební i divadelní tvorba byla představena na rozmanitých festivalech.

Autor článku: Adéla Vondráková

Do Prahy přijede slavný německý skladatel a režisér Heiner Goebbels