10.05.2014 13:31

Do Přerova se sjela amatérská divadla z celé země na Loutkářské letnice

Pohádka o Budulínkovi zahájila dnes v Přerově celostátní přehlídku loutkových divadel s názvem Loutkářské letnice. Návštěvníkům se postupně do neděle představí osm souborů. Některé z nich, včetně hostitelského divadla Přerovský kašpárek, se řadí k nejstarším v České republice. V Přerově se tato přehlídka každoročně střídá se setkáním sokolských loutkových divadel.

"Cílem letnic je výměna zkušeností. Každé divadlo má jiné zázemí, hraje jiným způsobem, jinými loutkami a každé má jiné specifikum a jiné možnosti. Máme tady například divadlo, které hraje v počtu dvou, další má 55 členů, naše divadlo má kolem 20. Můžeme si tak předávat informace a hrát na různých místech způsoby, které jsme doposud neznali, nebo ke kterým můžeme přejít," řekla dnes ČTK principálka přerovského loutkového divadla Marie Veřmiřovská.
Mezi první představení i na zakončení přehlídky pořadatelé záměrně zařadili dvě tematicky stejné pohádky O pejskovi a kočičce, které však návštěvníci spatří v podání dvou různých divadel. "Přesně to znamená tu výměnu zkušeností. Budou tam jiní maňásci, jiný pohled na to, jak by se to mohlo hrát, jinak se vedou loutky. Způsob provedení pohádky je velice zajímavý," doplnila Veřmiřovská.

Na přerovské letnice zamířilo také pražské loutkové divadlo Jiskra, které oslavilo loni sto let amatérské činnosti. Ke stému jubileu míří i loutkové divadlo Přerovský kašpárek, které je jedním z nejstarších na Moravě. Na přehlídce se představí také soubor z Rakovníku nebo pražské loutkové divadlo Říše loutek, které už hraje od roku 1920. Na scénu přerovské sokolovny divadla postupně přivedou kromě Budulínka také kašpárka, draka či Míčka Flíčka. Letnice již tradičně lákají do sokolovny i rodiny s dětmi. "Chodíme do tohoto divadla pravidelně po celou sezonu. Na přehlídce oceňujeme to, že se můžeme podívat i na jiná divadla, děti zase uvidí jiné loutky i kulisy, než které znají z Přerova," řekla dnes ČTK Jana Kratochvílová z Přerova.

V Přerově má loutkářství velmi dlouhou tradici. Přerovské loutkové divadlo bylo založeno už v roce 1915, od roku 1921 hraje pro diváky pravidelně. V provozu je divadlo vždy od listopadu do jara. Jeho provoz od té doby přerušily jen dvě události - druhá světová válka a ničivé povodně v roce 1997.

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, dp

Do Přerova se sjela amatérská divadla z celé země na Loutkářské letnice