13.09.2013 13:26

Do Semaforu se vrátí inscenace Kdyby tisíc klarinetů

Do divadla Semafor se vrátí slavné představení Kdyby tisíc klarinetů. Tentokrát však trochu v pozměněné podobě. Premiéra je připravena na 20. září, první repríza se uskuteční o den později odpoledne.

"Už desítky let je v repertoáru nejrůznějších divadel hra Kdyby 1000 klarinetů. V Semaforu ji uvedeme podruhé a navíc v nezvyklé formě, která by se dala označit jako mystická crazy komedie," komentoval přípravy principál Jiří Suchý. Představa tajemnější verze rozverného příběhu ho napadla už v onom roce 1958, kdy spatřil tento titul světla ramp v Divadle Na zábradlí, ale mizivé zkušenosti mu prý tehdy nedovolily ji realizovat.
"Od té doby jsem se jen podvoloval vizím zkušených režisérů. Dokonce když jsem sám dostal možnost hru režírovat, stalo se tak v roce 1987 ve finském divadle TTT, nenašel jsem odvahu se od zavedeného pohledu na tuto komedii odpoutat," řekl s tím, že mu to trvalo celých pětapadesát roků. Přivítal by, kdyby v hledišti usedli převážně ti diváci, kteří přicházejí s přáním smát se právě takovému humoru, jaký je už léta v Semaforu zaveden, a kteří chtějí na chvilku najít únik z "trapného všedna".

V obnovené hře Kdyby tisíc klarinetů zazní hlavně písničky Jiřího Šlitra ze známého filmu a z prvního uvedení v Divadle Na Zábradlí, pak ty od Ferdinanda Havlíka, které zněly v Semaforu v 70. letech, a konečně i pár písní, o které si řekl pozměněný děj hry. Ty složil Jiří Suchý.
Překvapením má být složení hereckého souboru, který zároveň bude dvanáctičlenným orchestrem.
Podle Ivana Kotta, který je organizátorem legendárního Jonáš klubu, se v představení uplatní i několik exponátů ze sbírky přileb Jiřího Suchého. Dvě nejefektnější z výstroje někdejší pruské armády ozdobí hlavy Artura a Zity, tedy Jiřího Suchého a Jitky Molavcové ve scénce Rhapsody in Bum. Hlavními postavami dění v kasárnách jsou režisér s hodností rotného (Michal Stejskal) a vojín-klarinetista, původně minometčík (Felix Slováček junior). Zazní i další songy - Láska to jsou jen písmena, Nebuďte mě, Tak abyste věděla, Dotýkat se hvězd či Tereza.

Inscenace Kdyby tisíc klarinetů měla naposled premiéru loni v říjnu v pražském Divadle pod Palmovkou a půl roku předtím ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Tvůrci vyšli z obou divadelních verzí Jiřího Suchého z let 1958 a 1980 a z původní verze filmového scénáře. Ten se prý rodil dlouho, snímek začali natáčet režiséři Ján Roháč a Vladimír Svitáček až v roce 1964. Náklady dosáhly sedmi milionů korun, což z tohoto projektu udělalo jeden z

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, jw

Do Semaforu se vrátí inscenace Kdyby tisíc klarinetů