04.03.2012 11:12

Do Slavičína zamíří ochotníci na přehlídku divadel

Do Slavičína na Zlínsku zamíří příští týden ochotníci z celé republiky na přehlídku amatérských divadel s názvem Valašské Křoví. Na divadelních prknech představí na pětidenním festivalu divákům téměř dvě desítky inscenací. Přehlídka má již dlouholetou tradici. Letos se koná podesáté. Konat se bude ve Slavičíně od středy do neděle.

"Valašské Křoví patří k největším a stěžejním přehlídkám neprofesionálního divadla v Česku. Sjíždí se na ni divadelní soubory nejen z jihu Moravy, ale i z celé republiky," řekl ČTK Jan Julínek z pořádajícího slavičínského souboru SemTamFór. Podotkl, že soubory na Valašské Křoví přijíždějí s adaptacemi děl českých i světových autorů. "Při skladbě programu jsme se snažili obsáhnout všechny možné žánry a soubory s různou poetikou," doplnil.

Přehlídku zahájí ve středu vpodvečer domácí soubor SemTamFór svou inscenací Psí hřbitov. Letos do Slavičína přijede například s adaptací Tří mušketýrů soubor Ty-já-tr/Načerno z Prahy. Herci Divadla Point Prostějov divákům předvedou, co se všechno dá vykřesat z povídky Woodyho Allena Velký šéf, která staví na filozofickém tématu i vtipu. Tentýž soubor si pro slavičínský festival připravil také adaptaci díla Publia Ovidia Nasa upravenou Alešem Procházkou Umění milovat podle Ovidia. Návštěvníky může zaujmout i inscenace Válka s mloky Divadla Tramtárie Olomouc.

Divadelní přehlídka pamatuje i letos na nejmenší diváky. Patřit jim bude nedělní dopoledne. Festival letos uzavře Pohádka o kůzlátkách v podání Pohádek od Lenky z Uherského Hradiště.
Součástí festivalu jsou rozborové semináře zhlédnutých inscenací s odbornou porotou. Pro přihlášené zájemce pořadatelé připravili dva specializované semináře vedené odborníky.

Přehlídka je soutěžní. Nejlepší inscenace mohou postoupit na další přehlídky - Divadelní Piknik VolyněMladou scénu v Ústí nad Orlicí. Inscenace k postupu doporučí odborná porota v čele s uměleckým šéfem divadla A. Dvořáka z Příbrami Milanem Schejbalem, který v minulosti působil také jako umělecký šéf Divadla ABC v Praze. Na Valašském Křoví si podle pořadatelů nejúspěšnější soutěžní inscenace mohou začít razit cestu, která může skončit až na nejznámější české divadelní přehlídce amatérských divadel Jiráskův Hronov.

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, dr