04.07.2006 00:00

Do Třeště se o svátcích sjedou řezbáři

Třešť 4. července (ČTK) - Do Třeště na Jihlavsku se sjíždějí řezbáři a betlémáři na šestý ročník mezinárodního setkání - Dřevořezání. Na náměstí v centru budou vyřezávat figurky do společného betléma. Aktuálně jich tam stojí už 130 a desítky zvířat, stromů a staveb. Zkusit si to mohou i zájemci z řad návštěvníků, řekl dnes ČTK jeden z organizátorů Pavel Brychta.

Řezbáři z různých koutů republiky i zahraničí se v Třešti setkávají vždy začátkem prázdnin. Vzniku tradice předcházel v roce 1999 seminář konaný na zámku u příležitosti městských oslav. Tenkrát přijelo 77 betlémářů z Čech, Rakouska a Slovenska, připomněl Brychta. Tradiční účastníci podle něj přijedou i letos.

Za betlémy jezdí turisté do Třeště po celý rok, nejen v zimě, kdy se staví v desítkách rodin. Tradice se ve městě udržuje přes 200 let. Vystavené jsou teď v expozici v Schumpeterově domě, kde se lidé dozvědí o jejich historii. "Betlém z Dřevořezání tam už zaujímá plochu 15 metrů čtverečních," poznamenal Brychta. Dalším posláním semináře je práce na poutači, který bude tvořen sochami Svaté rodiny v betlémském chlévě v životní velikosti. Hotové jsou zatím socha Josefa a hlavy zvířat do chléva - vola a osla. Pokračovat se bude na postavě Marie. O svátcích budou všechny řezby k vidění na náměstí.

Důvodem setkání je především výměna zkušeností a navázání přátelství. Také třešťští řezbáři vyjíždějí předvést své umění na řadu míst. Třeba v Příbrami začali podle Brychty s vyřezáváním společného betléma dříve, než v Třešti. Odtud na Vysočinu také přijedou, nebudou chybět ani zástupci z Třebechovic. Akci pod širým nebem doplní letos také místní loutkáři a lidové divadlo Tereza. Řezbáři pak budou v pátek diskutovat nad vývojem betlémářství v Česku, vzniku nových spolků, anebo také nad řezbou obličejů figurek.

Jaroslava Mikešová mkv

Autor článku: ČTK