20.11.2006 00:00

Dokument ČT ukazuje vazby mezi Mozartem, Goethem a Redutou v Brně

Brno 20. listopadu (ČTK) - Nový dokument brněnského studia České televize nazvaný Kouzlo jedné flétny představí divákům spletitou historii opery Noci Dnem, kterou napsal současný skladatel Vít Zouhar podle fragmentu libreta německého klasika Johanna Wolfganga Goetha. Hudba vznikla v roce 2005 pro slavnostní znovuotevření brněnského divadla Reduta. Labyrintem historických a uměleckých souvislostí provází zájemce dokumentarista Rudolf Chudoba.

Goethe začal liberto psát jako pokračování slavné Kouzelné flétny skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, kterou dobře znal jako intendant výmarské opery. Při práci však podle Zouhara narazil na řadu těžkostí a nenašel skladatele ochotného navázat na Mozarta. Liberto proto nedopsal. Minimalistický skladatel Zouhar dílo po dvou stoletích upravil, dokončil a zhudebnil. Spolupracoval při tom s překladatelem Petrem Štědroněm.

Avantgardní opera Noci Dnem poprvé zazněla 1. října loňského roku z jeviště Reduty, kde kdysi koncertoval malý Mozart a kde hráli Goethova dramata už za spisovatelova života.

Dokumentarista Chudoba jde ve stopách příběhu Paminy, Tamina a Papagena známých z Kouzelné fléty, pokračuje k Zouharovu zpracování Goethovy látky a upozorňuje na skryté vazby uměleckých děl se zednářstvím a dalšími fenomény Evropy na přelomu 18. a 19. století.

Bezmála hodinový film má premiéru v úterý 28. listopadu v 18:00 na ČT 2, reprízu uvede první program ve čtvrtek 30. října 15 minut po půlnoci.

tmd mol

Autor článku: ČTK