07.09.2012 17:03

Dosavadní ředitel ND nesouhlasí s důvody svého odvolání

Bývalý ředitel Národního divadla (ND) Ondřej Černý považuje své dnešní odvolání za zcela bezprecedentní krok. Jde podle něj ze strany ministerstva o pouhou aroganci moci a důvody, které ministerstvo uvádí, jsou zástupné. Černý to dnes řekl na tiskové konferenci. Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) ho dopoledne náhle odvolala půl roku před vypršením jeho řádného mandátu.

Podle jejího vyjádření byla jedním z důvodů stagnace v transformaci divadla, které ministerstvo počátkem roku spojilo se Státní operou Praha. Devětačtyřicetiletý Černý stál v čele první české scény od roku 2007. Dnes se za jeho práci postavili šéfové všech uměleckých souborů ND.
"Odvolání ředitele Národního divadla téměř ze dne na den na začátku sezony je krok, který je zcela bezprecedentní. Jsem přesvědčen o tom, že důvody mého odvolání jsou jiné. Pevně doufám, že ND tuto situaci ve zdraví přežije a brzy se mu dostane ředitelské osobnosti, kterou si zaslouží," řekl Černý ČTK.

Dočasným řízením ND ministryně pověřila svého ekonomického náměstka Martina Sankota. "ND za 130 let své existence přežilo různé pohromy včetně požáru. Snad přežije i vedení člověkem, který prohlásil, že v divadle byl párkrát v životě a že divadlu vůbec nerozumí," řekl Černý. Sankot přišel na ministerstvo z bankovního sektoru, dříve byl například ředitelem a předsedou představenstva společnosti ČP Invest.
"S paní ministryní jsem v posledních měsících komunikoval poměrně často, během té komunikace nebyly vzneseny vůči mé práci vůbec žádné námitky," doplnil. Ani dnes jej ministryně prý nekontaktovala.

Jejímu dnešnímu kroku předcházel ráno otevřený dopis, který ministryni zaslalo širší vedení ND. Požádalo ji v něm, aby zahájila výběr nového ředitele, neboť ani sedm měsíců před koncem mandátu toho stávajícího není zřejmé, kdo vedení divadla převezme. Srovnatelné evropské scény znají jméno budoucího ředitele nejméně dva roky dopředu. Ministryně později uvedla, že dopis neměl na její rozhodnutí vliv. "Jsem přesvědčen o tom, že dopis sehrál v jejím rozhodnutí roli zásadní," řekl ale Černý.

Ministerstvo uvádí, že podle analýz, které se v ND letos uskutečnily, "není situace uvnitř divadla příznivá". Chybně jsou prý nastavené řídící a provozní procesy, což se kromě ekonomické nestability odráží v nejistotě a demotivaci zaměstnanců ND a SOP. "Pokud se umělci cítí demotivováni, tak jedině kvůli ministerstvu, které se k ND chová jako k onuci, která není hodna důstojné komunikace," řekl šéf baletu Petr Zuska.
"Takovým způsobem odvolat ředitele ND lze jen v případě, že jde ruku v ruce s podáním žaloby. Pokud tomu tak není, je to nepřijatelné. Negativně to ovlivňuje celou společnost," uvedl šéf činohry Michal Dočekal. O dehonestaci Černého píše ve svém otevřeném dopise ministryni také děkan DAMU Jan Hančil. Podle něj se tímto způsobem odvolávají pouze "osoby podezřelé z majetkové trestné činnosti nebo v případě opravdu závažných manažerských selhání".

Audit, na který se dnes ministerstvo odvolává, prováděla firma BDO, která se na audity kulturních institucí nespecializuje. Navíc "Procesní a personální audit Národního divadla a Státní opery s cílem transformace obou institucí" byl zadán až poté, co už byly obě scény spojeny. MK dříve tento fakt nechtělo komentovat, odvolávalo se na to, že náměstek Radek Zdráhal, který jej zadal, už v úřadě není.
Ještě v červnu ministerstvo konstatovalo, že zadání auditu za 1,9 milionu mělo znít jinak. Byl totiž odůvodněný kvalitnějším uspokojením diváka, nikoli snahou najít optimální model řízení a organizace dané instituce. "Začal přesně v době, kdy docházelo ke spojování, tedy v době zcela nevhodné. Dělala ho soukromá firma, kterou jsme učili fungování divadelního provozu. Zabýval se řídícími procesy a personálními otázkami v ND, vůbec ne ekonomickými procesy," řekl Černý. Výsledky auditu dostal až čtyři měsíce poté, co je firma předala ministerstvu, a nikdo je s ním neprojednal.

Autor článku: ČTK: hrm, jir, rot

Dosavadní ředitel ND nesouhlasí s důvody svého odvolání