13.05.2019 11:16

Drama Arthura Millera Všichni moji synové v přímém přenosu NT Live

Hollywoodské hvězdy Sally Field (Forrest Gump) a Bill Pullman (Den nezávislosti) se toto jaro poprvé představily na londýnském jevišti, po boku britských seriálových hvězd Jenny Coleman (Viktorie) a Colina Morgana (Merlin). V úterý 14. května se všichni poprvé představí i divákům NT Live v řadě zemí po světě, včetně Česka. Pražské kino Aero od 19.45 v přímém přenosu a s českými titulky promítne drama Všichni moji synové, které dokáže strhnout stejně silně jako v době své premiéry.

V roce 1947 zdrcující rodinná tragédie o zhroucení jednoho amerického snu proslavila tehdy 32letého dramatika Arthura Millera, který se následně stal jednou z nejvýznamnějších kulturních osobností 20. století a autorem dalších divadelních klasik jako Smrt obchodního cestujícího nebo Pohled z mostu. Jeho první úspěch nyní pro divadlo Old Vic zrežíroval držitel ceny Evening Standard Jeremy Herrin (NT Live: Parlament).

Debuty slavných tváří

Slavná americká herečka Sally Field za svou kariéru vděčí filmům a televizi, když ale dostala příležitost objevit se v divadle, navíc v divadle, kde kdysi hrály ikony jako Laurence Olivier, Richard Burton nebo Judi Dench, neváhala. „Old Vic představoval romantický ideál velkého divadla, už když jsem vyrůstala v Kalifornii,“ uvedla vítězka dvou Oscarů pro deník Evening Standard.

V dramatu inspirovaném skutečným případem pochybných praktik šéfů několika amerických strojírenských firem za druhé světové války se nyní denně potkává s americkým kolegou Billem Pullmanem, proslaveným filmy Den nezávislosti nebo Lost Highway, a s britskými televizními hvězdami Colinem Morganem a Jennou Coleman. Mladá představitelka britské panovnice z populárního britského seriálu Viktorie na profesionálním jevišti dokonce debutuje a podle svých slov si nemohla přát lepší dílo: „Před géniem Arthura Millera cítím velkou pokoru. Jeho hra je neuvěřitelně dobře napsaná a vystavěná a plná emocí.“

Intenzivní, emocionální, politické

Tragédie, která zahájila Millerovu velkou kariéru (již obdivovala i jeho druhá manželka Marilyn Monroe), se točí jako většina jeho her kolem rodiny, jejích komplikovaných vztahů a ničivých tajemství. Patriarcha a podnikatel působí i přes ztrátu jednoho ze svých synů ve válce jako ztělesnění amerického snu – ovšem jen do okamžiku, kdy se na světlo dostanou dlouho pohřbívané pravdy o tom, co za jeho úspěchem stojí. „Intenzivní, emocionální, politická,“ popsal hru její režisér Jeremy Herrin, dvakrát nominovaný na cenu Olivier díky inscenacím Parlament a Wolf Hall/Předveďte mrtvé.

VŠICHNI MOJI SYNOVÉ
přímý přenos | úterý 14. května 2019 | Kino Aero (Praha)

Oficiální české stránky NT Live: www.ntlive.cz | www.vicnezfilm.cz

Autor článku: Radek Pavlovič