13.10.2021 11:36

Dramatické osudy bratrů Haasových, Huga a Pavla, poprvé na jevišti

ProART Company připravila ke 120. výročí narození velkého českého herce Hugo Haase multižánrovou inscenaci propojující činohru a současný tanec v režii a choreografii Martina Dvořáka.

Jeho autorská inscenace pro herce a tanečníka je založena na dostupných pramenech o herci Hugo Haasovi a jeho bratru Pavlovi, který zahynul v roce 1944 v koncentračním táboře v Terezíně. Koncept vychází z jejich fiktivního rozhovoru před Hugovou smrtí, který rekapituluje a nahlíží na svůj život.

Hugo Haas byl prvorepublikovou filmovou hvězdou a patřil mezi nejvýznamnější herce Národního divadla. V roce 1939 uprchl jako Žid před nacisty do Francie a Ameriky. Novorozeného syna byl však nucen zanechat v Čechách. Uchytil se v Hollywoodu, kde natáčel vlastní filmy. Když se po válce dozvěděl o osudu svého bratra Pavla (talentovaný skladatel, žák Janáčka se udusil v plynové komoře v Osvětimi), onemocněl astmatem. Touha a stesk po Brnu a Praze ho přiblížila přes Řím do Vídně, kde v roce 1968 umírá nešťastnou náhodou, když se jako astmatik udusí kouřem z připálených vajec.

Premiéry projektu se uskuteční v Praze ve Werichově vile (18.11.), v Brně ve vile Löw Beer (19.11.) a v Telegraphu v Olomouci (25.11.) Další reprízy budou následovat v prosinci.

Projekt je jako site specific realizován v komorním prostoru s velkým důrazem na kombinaci realistického činoherectví a stylizované pohybové „choreografie“. Herec představuje Hugo Haase, tanečník jeho bratra Pavla. Hudební stránka inscenace vychází z komorní tvorby skladatele Pavla Haase a filmové tvorby Huga Haase. Autorem je DJ Jan Hanák Sonority. "Mluvící" tanečník představuje rovinu mrtvého bratra Pavla plnou fantazie, symboliky a metafyzičnosti či nedoslovnosti, herec pak svět stále žijícího Hugo Haase s jeho bolestmi, nejistotou, minulostí a realitou. Oba interpreti se nacházejí po celou dobu na scéně. Momenty dramatické a intimní jsou střídány humornými a exhaltovanými.

V hlavních a jediných rolích se představí Norbert Žid jako Hugo Haas a Martin Dvořák jako jeho bratr Pavel. Autorkou kostýmů je módní návrhářka Denisa Nová.

https://www.proart-festival.cz/

Autor článku: ProART