30.09.2004 00:00

Dramaturgická linka a Program divadla Rubín

 
Vendula Pragerová
A STUDIO RUBÍN o.p.s.
Malostranské nám. 9/262
118 00 Praha 1
tel./Fax: +420 257 535 191
GSM: 736 171 052
 

Dobrý den,

 

Dovolte mi, abych Vás tímto dopisem seznámila s novým týmem Divadla Rubín, který vchází do divadelní sezóny s novou tváří. Otevíráme divadlo novým tendencím a žánrům. Přizvali jsme k produkční a dramatické spolupráci Vendulu Pragerovou, která letos otevřela na Letné první ročník mezinárodního festivalu Letní Letná zaměřeného na moderní cirkus, divadlo, hudbu, tanec a vizuálníhí umění. Uměleckým šéfem je nadále Ondřej Pavelka a v čele nového vedení stojí Radek Nováček.

 

Dramaturgie se bude měnit a obohacovat. Je pro nás velmi důležité vytvořit pro naše divadlo co nejlepší a chytrou reklamní kampaň, aby diváci našli cestu do našeho divadla. Budeme oslovovat širší skupinu diváků. Naším zájmem je  oslovovat více a více mladého diváka, kterému poskytneme levnější a zajímavější přístup ke kultuře. Chceme vytvořit diskusní terén o tématech, které se dnes v divadlech hrají. Jak divadlo ovlivňuje společnost, jak společnost ovlivňuje divadlo. 

 

Máme velký zájem o spolupráci s Vámi. Prostřednictvím Vás získáme pro naše divadlo  širší skupinu diváků, která s námi vytvoří novou tradici divadla.

 

Snažíme se o to, aby se Rubín stal prestižním divadlem Malé Strany. Cílem je být moderní a zároveň respektovat tradici, kterou divadlo Rubín již v sobě nosí. S alternativním divadlem se Rubín spojuje skrz Ctibora Turbu, který v Rubínu svého času působil.

 

V prvé řadě tedy upozorňuji na naší první premiéru i první představení  nové sezóny.

 

O ADAMOVI A EVIČKE

/Původní a originální příběh/

Alternativní a loutkové představení, přebásněno podle authentického tekstu biblického z r. 1541

Zaťukali před týdnem na dveře našeho divadla a chtěli hned hrát.

Řekli nám, že potřebují dvě zástrčky na světla a na magnetofon.

Naprogramovali jsme představení hned na začátek měsíce.

Ostatní je zatím pro nás tajemstvím. Zmínili jsme se však o jejich návštěvě mezi alternativními

umělci a všichni byli nadšení, že u nás budou vystupovat.

hraje divadlo DIVADLO (dva dávní studenti AMU a Ctibora Turby)

Petr Šoch a Slávka Takáčová

04.10.  Po   I. PREMIÉRA

05.10.  Út  II. PREMIÉRA

 

 

Vytváříme nový dramaturgický plán, který této malé, ale svou historií a šarmem krásné scéně bude slušet. Rozdělujeme program Rubínu na:

 

1: Divadlo v Rubínu:

Sestavujeme nový repertoár činohry  A STUDIA RUBÍN složený hlavně na současných a aktuálních autorech a zveme nové hosty z různých divadelních a hudebních sfér. Jedním z našich nových hostů bude Anička Polívková, která pro divadlo Rubín vytvoří své druhé autorské představení a první v našem divadle uvede již 10. listopadu.

Madmoiselle Malinová.

Autorské představení Anny Polívkové a Vladimíra Buriana.

Po zhlédnutí představení budete vědět i Vy jak se stát hvězdou kabaretů.

 

 

První z činoherních premiér se bude uvádět 15. 11 a druhá 17. 11 s Ondřejem Pavelkou v hlavní roli. Bedbound (Na posteli) autor/Enda Walsh/.

Současná hra mladého Irského dramatika (ročník 1967).

Komorní drama mladého irského autora. Režisér situoval hru do českých aktuálních poměrů a odehrává se mezi dcerou a otcem. Otec byl podnikatel z malého města, který se rozběhl do Prahy za úspěchem, kariérou a penězi avšak neuspěl. Jeho americký sen se zhroutil a depresemi zklíčený jeho jediným útočištěm se stala postel. Není však ve svém bytě sám. Jeho poliotická dcera, která mu byla na cestě za úspěchem překážkou je také připoutaná na postel. Kvůli honbě za svým ideálem zapomněl na svou rodinu. Hra začíná v momentu, kdy oba leží na posteli. Snad by si chtěli porozumět a najít k sobě cestu.  Mluví o svých snech, vzpomínkách, představách a zmařených plánech. Oba mluví ve společnosti toho druhého, ale ne spolu. A tak to zkoušejí znovu a znovu. Promluví spolu tento večer?

Citát z představení:

„Nutíš mě s tebou o něčem mluvit, když přitom mluvit s tebou je kurva to poslední, co by mě napadlo! Taháš ze mě slova, nutíš mě je ze sebe vyplivovat a mluvit, ty hajzlíku!

A když už jsem začal, nemůžu přestat!“

Enda Walsh je herec a spoluzakladatel irské divadelní společnosti Corcadorca Theatre ompany. S celosvětovým úspěchem se hráli jeho Discopigs (u nás hru nedávno uvedli studenti KALD v DISKU). Jde o českou premiéru mladého režiséra Jána Šimka z divadla m.u.t. Současně se uvádí autorská hra J Šimka, V. Čepka a M. Matějky divadla m.u.t  v divadle Komedie 2v1. Ján Šimko vystudoval VŠMU v Bratislavě a je zakladatelem, režisérem, dramaturgem a hercem divadla m.u.t.

hrají: Ondřej Pavelka a Hana Vágnerová

 

Dále uvádíme v říjnu:

 Úspěšnou hru Faust zrealizovanou v minulé sezóně v režii Ondřeje Pavelky s výborným obsazením.

Tragédie milostného vztahu Fausta a Markéty. Příběh o lásce. Prostřednictvím videa se dostáváme i do mystéria současné živé Prahy. Minulý rok vyšly na Fausta velmi dobré recenze rádi bychom hru divákům připomněli. Je to také jedna z technicky nejnákladnějších  představení, které v našem repertoáru máme.

hrají: Tomáš Matonoha, Tomáš Petřík, Hana Vágnerová, Irena Máchová, Alena Štréblová, Petra Bartošová, Jan Dvořák.

7-25-27. října 

 

Pan človíček /ENDA WALSH/ irského dramatika v režii Štěpána Chaloupky.                   

Pan človíček (Misterman) je současná hra výše uvedeného mladého Irského dramatika. 

Tmomas Magill, hlavní postava hry, žije sám s nemocnou maminkou a je samozvaným strážcem morální čistoty městečka Inishfree.  Odměnou za jeho práci na úhoru věčnosti jsou mu rány pěstí a pohrdání.  A tak je to v pořádku, protože údělem proroka je být ponižován, vysmíván a zhrzen.  Ale co se stane až  přeteče pohár Hospodinovy trpělivosti nad ponižováním spravedlivého?  Přežije Inishfree Thomasův soudný den?  O tom, že pravda je jen jedna, o Bohu, o pekle, o lásce, o kráse, o terorismu a především o báječných lineckých kolečkách je Pánčlovíček.

hrají:  Jan Teplý ml.,  Naďa Vicenová, Petra Krčková

citát z představení:

„Je to snad jenom ve mně nebo jste se tu už všichni vážně pominuli?!“

17. října

 

KOČKY MAJÍ SEDM ŽIVOTŮ /JENNY ERPENBECK/ režie A. Staněk

Krutá anekdota skládající se z dvanácti obrazů, které jsou vždy příběhem dvou nesmiřitelně znepřátelených žen v různých vztazích.

hrají: I. Milbachová, E. Deutschová

12-31. října

 

LORNA A TED /JOHN HALE/ režie Ondřej Zajíc

Svérázný chlapík anglické vesnice 60 lét hledá dívku na inzerát. Chce se konečně usadit. Přichází sestřička z města, uhlazená, věřící. Dochází k střetnutí dvou světů.

On je sukničkář

Ona je panna

 

On je bez boha

Ona je svázaná vírou

 

On je jednoduchý

Ona je komplikovaná

 

Na první pohled dva neslučitelné světy. Sejdou se? Snesou se? Změní se?

Hrají: Stanislava Jachnická,  Hynek Čermák

 

Zelené peří-textappeal nezavedené poezie představí

Jakuba Čermáka / 18  / a jeho básně z letní cesty po USA- (úryvek)

 

slaný vzduch mě pomalu rozevírá
širokým hrdlem se
do mě sypou hvězdy
a racci až mysl
jančí jak pihatá holka

Jana Procházku / 23 /  s poezií z   pobytu v Rusku a cest po Evropě –(úryvek)

 

Z přimhouřených letních víček,

vypadávají první řasy podzimu.

 

textappelovým večerem provádí MIREK KOVÁŘÍK z rozhlasového týdeníku Zelené peří.

18. října

 

Dále na listopad  připravujeme:

 

SLUŽKY /JEAN GENET/

Text této hry patří k nejpozoruhodnějším dramatickým textům současného světového divadla. Svět iluzí, boj s nicotou vlastní existence se prolíná se skutečností, což skýtá hercům nevyčerpatelnou škálu možností. Tato hra měla velký ohlas minulou sezónu. Jiří Korn je ve své roli vynikající a jeho výstup je  překvapivý. Divák však musí být trpělivý, protože se Jiří Korn neobjeví hned na začátku a bez jeho přítomnosti se hra nedá hrát.

Hrají: K.Issová, K.Velebová, J. Korn

1-28. října

 

CRAVE - Toužení /SARAH KANE/ režie Jana Nebeského

Překlad: J. A. Haidler /2000/

hrají: Martina Šimíčková, Tomáš Kout,  Pavla Drtinová, Bogdan Cieslar

citát: Žít není nutné, nutné je plout.

11-18. října

 

BLUES PRO BLÁZNIVOU HOLKU - postbeatnický večer z poezie a prózy V.Horečka.

Přednáší Miroslav Kovářík

hudba: Jiří Pertl a Václav Prejzek

22. října

 

7x „NADHLEDEM“ Michaela Doláková

Autorské představení absolventky nonverbální katedry AMU je neuvěřitelně jednoduché, ale neuvěřitelně plné. Pohled na ženu okem ženy, která má svérázný smysl pro humor a neřekne přitom ani slovo.

Sama ve dvou

Želva

Zkouška

Být jako ona

Rande

Spi sladce

Sama

4. října

 

Na závěr k divadlu

Rubín otevírá své dveře mladým alternativním tvůrcům, kteří s námi navážou dialog a společně budeme hledat spojení mezi klasickým a alternativním divadlem. Vytvoříme tak novou divadelní scénu. Dále budeme divadelní večery tématicky rozdělovat a vytvářet novou a pravidelnou tradici na kterou si naši diváci budou postupně zvykat.

 

2: Hudba v Rubínu:

Dále je pro nás důležitá hudební dramaturgie Rubínu, která dostane svou novou image šansonů, alternativní hudby jazzu, a dalších kvalitních hudebních žánrů jaký Rubín již poznal, ale trochu se její tradice a prestiž vytratila. My jsme si dali za úkol hudební mýtus Rubínu obnovit.  Ještě letos nás navštíví Jiří Stivín a Zuzana Stivínová.

 

The Legendary LONG JOHN BALDRY (England) In Prague

 Blues, koncert

13-14. října

 

IN THE FLAMENCO TRADITION - V TRADICII FLAMENCA - zpěv a kytara Marta a Richard

Po dlouhém turné po Indii, Arabských Emirátech Španělsku, Francii, Německu, Americe, Kanadě a Austrálii se Kolumbijská zpěvačka španělského původu Marta a její partner Kanaďan Richard na chvíli zastavili v Praze a navštívili naše divadlo. Marta má neuvěřitelnou barvu hlasu a Richard neuvěřitelný cit pro flamenco. Jeho prsty jemně, ale s neuvěřitelnou rychlostí běhají po strunách. Spolu hrají již 15 let. A STUDIO RUBÍN jim nabízí ideální prostor, který svou klenbou připomíná jeskyně v Granadě.

2-16. října

 

 

3. Film v Rubínu:  

Dále vytváříme filmový klub. Promítáme dvě neděle v měsíci kultovní filmy za 50kč a každý druhý měsíc první neděli toho měsíce celé odpoledne krátkého autorského filmu. Program bude začínat v 15hodin a bude pokračovat do 19hod. Každou hodinu se bude promítat stejný film dvakrát. Budeme se snažit o to, aby jejich autoři byli přítomni, aby po promítáních se mohli diváci s autory setkávat v kavárně divadla a mohli volně vznikat diskuse mezi diváky a autory.  

 

 

4. Rádio v Rubínu:

Připravujeme nový pořad živého rozhlasového vysílání přímo z divadla. Improvizované čtení pracovní název „čtená“ třech autorů, kteří mají společné téma. První autor musí být post mortum, druhý současný, ale již známý a třetí autor, který na toto téma knihu současně píše a není ještě vydaná. Pozvaní herci volně improvizují a čtou vybrané úryvky za podpory diváků a mají možnost posléze herecky improvizovat jejich vlastní verzi a tím ztvárnit jakousi živou analýzu a popřípadě i kritiku či parodii děl, z kterými se seznámili. Cílem je přinést novou formu „čtený“. Oslovit širší vrstvu posluchačů a zajímat je o uváděné autory. Představit si jak se autoři stavěli k aktuálním tématům v minulosti a oživovat děj vybraných knih přímo před zraky, ale také ušima diváků a posluchačů v přímém přenosu. Témata můžou být univerzální jako třeba láska, válka, hlad, rasismus atd, ale i vtipné např: jak nejlépe podvést svou manželku. Témata „ČTENÝCH“ na další měsíc by vždy měli zvolit diváci formou hlasování během přestávky pro čtené, které budou následovat.

 

 

 

 

Autor článku: příspěvky veřejnosti