13.01.2022 15:27

Dramaturgy of Devised Theatre: workshop se Sodjou Zupanc-Lotker

Workshop se zaměřuje na vytváření prostředí pro tvůrčí dialog a pro nastavení kreativního procesu, který vede ke vzniku nové inscenace. Účastníci by si skrze praktická cvičení měli vyzkoušet nastavovat umělecký dialog jak mezi lidmi, tak i mezi materiálem, který k umělecké tvorbě používají.

Sdílená dramaturgie nestojí na klasických principech divadelní dramaturgie, ale vychází z „návrhu”, z nejrůznějších zdrojů a materiálů, improvizací a kolektivní tvorby skupiny. Jedná se o divadelní formu, která je velmi pestrá, čerpá z konceptuálního divadla, objektového divadla, participativního divadla, dokumentárního divadla, site-specific divadla atd… Sdílený proces většinou vyžaduje přítomnost celého týmu (jak inscenačního, tak hereckého), který pracuje kolektivně a kde je kreativní proces dokončen až s diváky, kteří jsou často považováni za spolupracovníky.

Workshop se zaměřuje na vytváření prostředí pro tvůrčí dialog a pro nastavení kreativního procesu, který vede ke vzniku nové inscenace. Účastníci by si skrze praktická cvičení měli vyzkoušet nastavovat umělecký dialog jak mezi lidmi, tak i mezi materiálem, který k umělecké tvorbě používají. Zde totiž umělec nepřichází s ideou, ale je naopak někdo kdo hledá pojítka mezi ostatními, věcmi a realitou. Účastníci se seznámí se základními strategiemi sdílené dramaturgie: naslouchání materiálům, potenciál materiálu, kolektivní myšlení, myšlení skrze dělání atd… V průběhu workshopu budou účastníci zkoušet pracovat s nejrůznějšími zdroji inspirace jakými jsou například fotky, příběhy, materiály, filmy, reference, kvóty, pohyby, prostor, idey, sny, myšlenky či zapomenuté touhy, které budou převádět do sdílených divadelních situací a budou objevovat škálu realit v divadle.

Praktické informace:

Kdy: 4.–6. 2. 2022

4. 2. 2022 9.00–15.00 (s pauzou na oběd)
5. 2. 2022 10.00–17.00 (s pauzou na oběd)
6. 2. 2022 10.00–17.00 (s pauzou na oběd)

Kde: CO.LABS, Kounicova 20, Brno

Cena: 2 500 Kč

V případě, že cena je to jediné, co vás odrazuje od participace na workshopu, pište na klaudia.klembarova@colabs.cz a společně to vyřešíme.

Autor článku: převzato z: https://www.culturenet.cz/