17.06.2021 10:57

Dream Factory Ostrava: tovární linka na ostravské divadelní sny se rozjíždí

Již v pátek večer bude zahájen v netradičním termínu divadelní festival Dream Factory Ostrava. Letošní 12. ročník festivalu byl vzhledem k dlouhodobě nejasné situaci spojené s pandemií rozdělen na dvě dějství. Na to I. se všichni ostravští snílci můžou těšit už v pátek 18. června, a navíc v open air podobě. Pod širým nebem tak diváci v amfiteátru za Domem kultury města Ostravy a přilehlém okolí budou moci zhlédnout tři večerní představení pro dospělé a o víkendových odpoledních i dva tituly pro celou rodinu.

Zahájení červnové části festivalu obstará brněnská Husa na provázku a její čerstvě premiérovaná autorská inscenace o fenoménu konspiračních teorií Setkání spiklenců. Jak se máme vyznat, čemu máme věřit, když všude dostáváme tolik informací, navíc mnohdy protichůdných? Jaká je dlouho skrývaná pravda o Divadle Husa na provázku? Pokud vůbec můžeme něco zaručit a vy jste ochotni tomu věřit, pak je to jednoznačně skutečnost, že Husa na provázku na tento současný problém nahlíží s velmi osobitým humorem.

Sobota večer obsadí amfiteátr pánové Ondar, Petar a Tomina, neboli Ondřej Cihlář, Petr Prokop a Tomáš Jeřábek z dobře známého uskupení nejen pravidelným festivalovým divákům Divadla VOSTO5. Pamatovat si je mohou z předešlých ročníků festivalu Dream Factory Ostrava, naposledy u nás před třemi lety odehráli svou veleúspěšnou inscenaci Společenstvo vlastníků. Na co se tedy lze v jejich podání těšit v sobotu? Úplně na všechno, protože půjde o jedinečný zážitek! Na programu je totiž Stand’artní kabaret, jejich oblíbený divadelně-hudební improvizační večer, který je vždy premiérou i derniérou zároveň.

Zakončení I. dějství se z vod nepředvídatelna přesune k tomu, co dozajista všichni velmi dobře znají, závěrečný nedělní večer totiž bude patřit české klasice. Koláž obrazů a zápisků Bohumila Hrabala nazvanou Pábitelé přiveze další častý festivalový host, Činoherní studio Ústí nad Labem. Navíc se můžete těšit do dobře známého prostředí, které jste si za poslední rok příliš neužili… jen těžko si lze Hrabalovu tvorbu představit bez hospody. Přijďte do divadla na pivo, párek a pábení všeho druhu pod modrou letní oblohou.

Všechna večerní představení začínají ve 20 hodin, o víkendu je doplní i odpolední rodinný program, který začne v 16 hodin. Ostravské Studio G v sobotu 19. června představí u minigolfu u amfiteátru loutkovou pohádku pro nejmenší i pro velké Haló, Jácíčku, neděle 20. června se ponese ve znamení nového cirkusu, akrobacie a humoru v podání zkušených matadorů pouličního divadla Bratři v tricku, kteří se svou Běžkařskou odyseou doputují na dětské hřiště u amfiteátru.

V případě nepříznivého počasí budou představení přesunuta do vnitřních prostor Domu kultury města Ostravy, nicméně dle předpovědi nic takového skutečně nehrozí, takže se lze těšit na krásný letní víkend nasycený sluncem a výborným divadlem.

Vstupenky na jednotlivá představení lze zakoupit prostřednictvím Domu kultury města Ostravy, který se letos stal hlavním partnerem festivalu, a to samozřejmě online, ale i přímo v pokladně DKMO, která bude otevřena i 30 minut před začátky představení. Podmínkou návštěvy představení je splnění aktuálně platných epidemiologických opatření (negativní výsledek testu / minimálně 1. dávka očkování před více jak 22 dny / prodělání Covid-19 v posledních 180 dnech), všechny informace jsou dostupné na festivalových webových stránkách.

II. dějství festivalu Dream Factory Ostrava se uskuteční od 22. do 26. září v ostravských divadelních i nedivadelních prostorách, zejména však v divadelním sále Domu kultury města Ostravy. Těšit se můžete např. na Městská divadla pražská, Činoherní klub, Divadlo pod Palmovkou, Divadlo Na zábradlí a další. Součástí programu bude samozřejmě i prostor pro prezentaci nezávislých divadel, které budou k vidění v nedivadelních prostorech bývalého Hotelu Palace a v Divadle Petra Bezruče. Slavnostní zakončení se odehraje v Divadle Antonína Dvořáka.

 

Autor článku: Michaela Kubicová

Dream Factory Ostrava: tovární linka na ostravské divadelní sny se rozjíždí

Festivaly

28.06.2022

Festival Letní Letná vydává podcast o novém cirkusu

Již 19 let je hlavním cílem festivalu Letní Letná rozvíjet nový cirkus a předávat divákům kouzlo tohoto žánru. A proto organizátoři festivalu přicházejí s Letní Letná podcastem, který ve svých epizodách představí akrobaty, producenty a různé členy týmu festivalu i jiných českých projektů, které spojuje láska k novému cirkusu.

27.06.2022

Festival NODO a dalších 6 představení

Šesté bienále mezinárodního festivalu NODO v sobotu zahájilo drásavou operou o bezdomovectví. Skladatel Salvatore Sciarrino je mistrem silných poetických zkratek v ději i hudbě. Polský inscenační tým v čele s mezzosopranistkou Annou Radziejewskou nadchnul diváky širokoúhlou minimalistickou podívanou. Divadelní soubor JEDL s členy Ostravské bandy, hudbou Matouše Hejla na libreto Lucie Trmíkové uvedl včera Operu Ibsen / Přízraky, vysoce aktuální dílo o pokrytectví, přetvářce, naší neschopnosti říkat pravdu, zejména těm nejbližším.

27.06.2022

V Chráněném bydlení Fara v obci Slapy se uskuteční jedenáctý ročník festivalu Cihlafest

Již tradiční festival nedaleko Slapské přehrady se letos uskuteční už po jedenácté v Chráněném bydlení Fara v obci Slapy. Rozlehlá farní zahrada se na jeden den promění v místo pro pobavení a setkání milovníků divadla a muziky. Na dvou scénách se 6. srpna představí kapely nejrůznějších žánrů, divadla, žongléři, artisté.